Annonce
Annonce
Politik 6. maj. 2008 KL. 12.01

S-retsordfører afviser kritik fra Rød Skole

Ritts Røde Skole vil bløde Socialdemokraternes hårde kurs på integrationsområdet op. Men Karen Hækkerup (S) afviser kritik.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Eleverne i Den Røde Skole vender tommelfingeren nedad overfor socialdemokraternes strammere linje på retspolitikken, når det handler om integration.

»Kun når alt andet har slået fejl, skal vi bruge regler, love og forbud som værktøj i en integrationsindsats, som selvfølgelig også handler om kultur«, skriver eleverne i Den Røde Skole i en af de fire stile, som de har forfattet.

Eleverne tror i stedet på, at »debat og dialog er den bedste vej til at ændre diskriminerende traditioner blandt både danske og etniske minoriteter«.

Strammer-grænsen ikke overskredet
Retsordfører Karen Hækkerup har været bannerfører for den hårdere kurs, der er blevet lagt på den socialdemokratiske retspolitik. Den hårdere linje har blandt andet indbefattet, at partiet har stemt for regeringens lovforslag om hårdere straffe i en række tilfælde.

Alligevel afviser retsordføreren kritikken fra Den Røde Skole.

»Jeg kan ikke genkende, at vi er blevet for strammer-agtige. Udgangspunktet er jo altid, at man har regler og love til at regulere adfærd, og at man bruger alt muligt andet, indtil man når derhen, hvor det er nødvendigt. Selvfølgelig er dialog en god idé, men nogle gange er regler også en god idé, og man skal bruge begge dele«, siger Karen Hækkerup.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

restaurant & cafe