Annonce
Annonce
Politik 29. maj. 2008 KL. 10.01

Søren Gade vil droppe klyngebomber

Forsvarsministeren er klar til at skrotte Danmarks brug af klyngebomber, efter international aftale om forbud.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danmark er klar til at skrotte sine klyngebomber, lyder det fra forsvarsminister Søren Gade (V).

Det er meldingen efter, at 109 lande er blevet enige om et forbud mod de farlige bomber.

Danmark har hidtil valgt at beholde en type af det farlige våben, men ministeren er nu indstillet på at droppe alle typer.

»Når den her aftale er underskrevet, så er Danmark også dækket af den aftale«, siger forsvarsministeren til DR Nyheder.

Samarbejde forbydes ikke
109 lande har netop indgået en aftale om at skrotte alle deres klyngebomber over de næste otte år. Aftalen er indgået af embedsmænd og skal nu godkendes på regeringsplan.

Søren Gade understreger, at Danmark til gengæld ikke vil afskrive sig muligheden for at samarbejde med lande, der har klyngebomber, for eksempel USA. Derfor er han tilfreds med, at den nye aftale netop giver mulighed for det.

DF og K tøver
Storbritannien fastslog i går, at landet vil skrotte alle sine klyngebomber.

De konservative og Dansk Folkeparti tøver til gengæld med at støtte aftalen.

»Jeg synes, at det er vigtigt, at vi i første omgang ser, hvad man helt præcist er nået frem til, og så ser vi, om vi skal gå med til det. Men det lyder meget interessant«, siger forsvarsordfører Tom Behnke (K).

Kan redde danske soldater
Et af de danske argumenter for at gå imod et totalforbud er, at britiske eller amerikanske jagerfly ville kunne komme til at redde danske soldater med klyngebomber. Det argument er blevet svagere, erkender K.

Det gør DF også, men også her er man skeptiske.

Danmark i dag to typer klyngevåben. Politikerne har valgt at skrotte den ene type. Forsvaret beholder den anden, fordi de ifølge forsvaret er pålidelige og mindre farlige for civilbefolkningen. Eksperter siger, at begge typer klyngebomber er lige farlige.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Der er voldsom prisforskel på eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe