Annonce
Annonce
Annonce
Politik 05. jun 2008 KL. 16.59

Fogh: EU-forbehold er tåbelige

Foghs grundlovstale handler stort set kun om EU-forbehold på en dag, hvor al-Qaeda tager ansvaret for angrebet på Danmark.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Euro, forsvarssamarbejde og Lissabon-traktat.

På dagen hvor al-Qaeda har taget skylden for terrorangrebet mod den danske ambassade i Pakistan, valgte Anders Fogh Rasmussen - modsat de fleste andre toppolitikere - at bruge sin grundlovstale på at tale om EU-forbehold.

»Den danske undtagelse fra EU’s forsvarssamarbejde er ude af trit med nutiden. Og det er helt tåbeligt, at Danmark er afskåret fra at deltage i fredsbevarende operationer, som EU står for, og som FN har bedt om«, siger han.

Kun to linjer om Pakistan
Mens både Helle Thorning-Schmidt (S), Bent Bendtsen (K) og Per Stig Møller (K) dedikerede større dele af deres taler - sidstnævnte talte ikke om andet - til bomben mod den danske ambassade, nævnte Fogh kun terrorangrebet direkte i to linjer:

»Terrorangrebet på den danske ambassade i Pakistan er det seneste af en række meningsløse angreb med uhyrlige konsekvenser for uskyldige ofre«.

EU-forbehold skal væk
Med udgangspunkt i de to linjer om Pakistan drejede Fogh i stedet talen hen på en diskussion af de fire danske EU-forbehold.

»Vi skal stå sammen i kampen mod terror. Her har Europa en stor rolle at spille«, lyder det fra statsministeren, der også lod forstå, at Danmark skulle passe på ikke at miste international indflydelse.

»Den nye Lissabon-traktat skaber en stabil ramme for EU-samarbejdet i lang tid fremover. Men samtidig betyder traktaten, at de danske undtagelser i en endnu større grad vil hæmme Danmarks indflydelse og interesser«, siger han.

Kritik fra Pia Kjærsgaard
Dansk Folkepartis leder Pia Kjærsgaard kritiserer efterfølgende statsministeren for at begynde en valgkamp uden at have udmeldt en dato for en afstemning om de danske forbehold.

»Det her er begyndelsen på valgkampen. Men det er ikke fair, at vi andre ikke får en dato. Først når der kommer en dato, kommer valgkampen for alvor i gang. Jeg er ikke i tvivl om, at han har en fast køreplan, siger Pia Kjærsgaard til Ritzau.
Annonce
Annoncer:
Danmark 17. mar 19.53

Kommunalbestyrelse politianmelder eks-borgmester for at snage

Glostrups tidligere borgmester bliver politianmeldt for at snage i oplysninger om SF'er.

International 17. mar 19.30
Velkomst. Avigdor Lieberman havde hårde ord til sin gæst, EU's udenrigschef Cathrine Ashton. - Foto: DAN BALILTY/AP

Israel: Det er totalt urimeligt

Udenrigsminister Avigdor Lieberman er vred over, at det internationale samfund kræver stop for jødisk byggeri i Østjerusalem.

Kultur 17. mar 20.01
AP

The Simpsons fornærmer verdens tre store religioner

The Simpsons - nu med religiøse krænkelser. Den populære tegnefilm vil provokere verdens største religioner.

Danmark 17. mar 19.40

Mand fængslet for flere dages mishandling af ekskæreste

Grundlovsforhør gav fire ugers fængsel til mand, der er mistænkt for omfattende vold.

Sport 17. mar 19.47
ufokuseret. Lars Paaske (tv) og Jonas Rasmussen var tæt på fiaskoen mod ukendt doublepar. Arkivfoto. - Foto: SIMON DAWSON/AP

All England-mestre tæt på sensationel exit

Ukendt schweizisk duo gav danske All England-mestre kamp til stregen.

Annoncer

Meningsmåleren


Meningsmåleren er politiken.dk's database over seks institutters meningsmålinger siden folketingsvalget i 2005. Med Meningsmåleren kan du:

  • Sammensætte dine egne politiske blokke
  • Se blokkenes mandatmæssige styrkeforhold
  • Sammenligne seks institutters målinger

Det sker
17. mar 17.03
Restaurant AOC blev tirsdag den eneste i København med en ny Michelinstjerne. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Michelinstjerner er millioner værd

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

En sejrer. Testen byder på en enkelt topkarater. - Foto: NIELS CHRISTENSEN

Smarte paletknive er elendige i brug

Foto: NIELS CHRISTENSEN
Find opskrift
Find madskribenter