Annonce
Annonce
Politik 2. okt. 2008 KL. 23.07

Rohde fastholder, at han blev fejlfortolket

Det var ikke frygten for masseødelæggelsesvåben, der fik Danmark til at gå ind i Irak, siger Jens Rohde (V), som er citeret for det modsatte.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Jens Rohde fastholdt i aftes i programmet Jersild live på DR 1, at han blev fejlfortolket, da journalister fra Politiken skrev, at han gennemhullede regeringens Irak-forklaring.

»Lad mig slå fast en gang for alle, at jeg ikke mener, har aldrig ment og kommer aldrig til at mene, at vores beslutningsgrundlag for at gå ind i Irak-krigen var masseødelæggelsesvåben«, sagde Jens Rohde.

Journalisterne havde baseret artiklerne på udtalelser fra Jens Rohde i bogen ’Vejen til Irak’. I bogen bliver Jens Rohde citeret for at sige, at regeringen skabte et billede af masseødelæggelsesvåben i forbindelse med beslutningen om at gå ind i Irak-krigen i 2003.

»Vi er nødt til at erkende, at vi i offentligheden skabte et billede af masseødelæggelsesvåben. Hvad der så står i lovteksten bagefter, det er juristeri«, er Jens Rohde citeret for at sige i bogen.

Jens Rohde sagde torsdag aften i DR1, at citaterne i bogen blev taget ud af kontekst fra et to timer langt interview, og derfor viste de heller ikke hans oprindelige mening.

Vi må have selverkendelse
Jens Rohde forklarede videre, at hans udtalelser udsprang af de mange mennesker, som den seneste tid har spurgt ham, hvorfor man ikke fandt masseødelæggelsesvåben.

Jens Rodhe mener, at det er regeringen og hans egen skyld, i det de var med til at holde liv i debatten om masseødelæggelsesvåben, selv om de ikke var en del af det endelige grundlag.

»Jeg prøvede at sige, at vi må have noget selverkendelse, så vi kan lære noget næste gang«.

»Vi har jo skabt et grundlag for at gå ind i krigen, som er rent, det er bare ærgerligt, at vi ikke italesætter det, så det blev opfattet sådan i befolkningen, men nu har jeg rejst muligheden med denne her debat«, sagde Jens Rohde.

Fik citater på fødegangen
Jens Rohde bekræftede dog, at han havde godkendt citaterne før, de blev trykt i Politiken, men at dette var sket via sms, fordi det ikke var muligt at ringe til ham, da han var på fødegangen med sin samlever.

»Jeg skriver til dem, at jeg altid står inde for det, jeg siger, men at jeg naturligvis står inde for Irak-krigen og baggrunden for den«, siger han.

Efterfølgene mener Jens Rohde, at de korte citater så er blevet fejlfortolket af journalisterne.

Det startede med en bog
Balladen omkring Jens Rohde startede, da Politiken i sidste uge offentliggjorde en række af Jens Rohdes citater fra bogen 'Vejen til Irak'.

Den handler om den politiske beslutningsproces bag Irak-krigen, og i den forbindelse har forfatterne talt med en række danske politikere.

En af dem var Jens Rohde, som gav sin vurdering af diskussionen om masseødelæggelsesvåben.

Falsk billede
Jens Rohde sagde, at han aldrig havde mødt et menigt menneske uden for Christiansborg, som ikke havde den opfattelse, at masseødelæggelsesvåben var grunden til, at Danmark gik ind i krigen.

»Vi er nødt til at erkende, at vi i offentligheden skabte et billede af masseødelæggelsesvåben. Hvad der så står i lovteksten bagefter, det er juristeri«.

Lovteksten, han refererede til, var det officielle danske beslutningsgrundlag for at gå ind i krigen mod Saddam Hussein.

Dokumentet indeholdte 13 punkter - blandt andet at Saddam Hussein ikke efterlevede FN's resolutioner om at samarbejde med verdenssamfundet - men ingen af dem nævnte masseødelæggelsesvåben.

»Grov fejlfortolkning«
Efterfølgende trak Jens Rohde citater i land.

I en pressemeddelelse skrev Venstres spidskandidat, at der »er talte om en grov fejlfortolkning og sammenskrivning af mine refleksioner om baggrunden for dansk deltagelse i Irak-krigen, som i bogen 'Vejen til Irak' udlægges som om jeg undsiger statsminister Anders Fogh Rasmussen«.

I pressemeddelelsen forklarede Jens Rohde, at han hele tiden har stået ved statsministerens side, og at baggrunden for den danske deltagelse i Irak-krigen ikke havde noget med masseødelæggelsesvåben at gøre, men skyldes, at Saddam Hussein ikke efterlevede FN's resolutioner om at samarbejde med verdenssamfundet.

Jens Rohde godkendte citaterne
Senere samme dag oplyste en af bogens forfattere, Martin Kaae, til Politiken, at Jens Rohde selv havde godkendt de citater, som blev bragt i bogen.

»Jens Rohde har sagt de ting, han har sagt, og hans holdning er klar. Da vi skrev bogen, fik han ikke citaterne til godkendelse af mig, men det var der heller ingen aftale om. Det var der i øvrigt heller ikke med de øvrige politikere, vi har interviewet til vores bog«, fortalte Marin Kaae.

Ballade i baglandet
Citaterne faldt heller ikke i god jord hos nogle af Jens Rohdes partifæller i Venstre.

En af dem var Søren Pind, som ville have citaterne trukket tilbage, da han ikke kunne se, hvordan de kunne være blevet fejlfortolket af forfatterne.

»De citater, Jens Rohde har givet til bogen 'vejen til Irak', og som er gengivet i Politiken Søndag, skal trækkes tilbage. Han tager statsministeren og udenrigsministeriet til indtægt for at have skabt et billede af, at Irak havde masseødelæggelsesvåben, og det er direkte i strid med det, statsministeriet flere gange har sagt«, sagde Søren Pind til Politiken.

Anderledes klar i mæglet var partikammeraten, Kasper Elbjørn, der lige som Jens Rohde selv er kandidat til næste års valg til Europaparlamentet. Han krævede, at Jens Rohde trak sig fra valget, eller at Venstre bad ham om at gå.

»Det er et vildt rygte at sprede. Der var mange grunde til, at Danmark gik ind i Irak, men masseødelæggelsesvåben var ikke et af dem«, sagde Kasper Elbjørn.

Nægtede at trække citater tilbage
Jens Rohde afviste dog blankt at trække nogle af sine citater tilbage.

»Hvis der er brug for at sige mere, drøfter jeg det med statsministeren og forsvarsministeren«, sagde Jens Rohde og fortsatte:

»Jeg kan ikke tage ansvar for, hvordan Søren Pind fortolker mine udtalelser, men han gør sig skyldig i de samme fejlfortolkninger som Politiken, hvis han mener, jeg underkender statsministeriet og udenrigsministeren«.

Indtil videre har Venstres ledelse også godtaget Jens Rohdes forklaring om fejlfortolkning og meddelt, at de beholder ham som spidskandidat.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 17.49 opdateret KL. 20.20
Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

Demonstranter og politi udkæmper voldsomme gadekampe i Athen

Bygninger er stukket i brand forud for afstemning om græsk sparepakke.

Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Danmark
12. feb. KL. 17.22
Kritik. De ansatte på bostedet forstår ikke den megen kritik, som der er kommet frem efter drabet på ders kollega. - Foto: NORDE ERNST VAN

Ansatte raser over kritik efter drab på kollega

Ansatte på bostedet Blåkærgård er kede af det og frustrerede over kritik.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe