Annonce
Annonce
Politik 12. nov. 2008 KL. 13.17

Løkke: København får ikke lokumspenge

Regeringen har sat penge til at reparere skoletoiletter, men København får ikke nogen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De københavnske skolebørn får ikke del i regeringens »lokumspulje«

Det siger finansminister Lars Løkke Rasmussen (V), efter Københavns overborgmester Ritt Bjerregaard har gjort det klart, at hovedstaden vil søge penge til at få renoveret skolernes toiletter.

»Københavns Kommune skal bare se at tage sig sammen«, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen.

Kun fattige kommuner kan søge
Regeringen og Dansk Folkeparti har afsat 100 millioner kroner over to år til det, der på Christiansborg allerede er blevet døbt »lokumspuljen«. Puljen skal bruges til renovering af toiletter i daginstitutioner og folkeskoler.

Men det er ikke alle landets kommuner, der kan søge om penge til puljen. Kommunerne skal kunne »dokumentere, at de ikke har midler til at prioritere vedligeholdelse af toiletterne inden for kommunens økonomiske rammer«.

Løkke håner Bo Asmus
København er en af de kommuner, som har penge i kassen, men ikke må bruge dem. Alligevel vil overborgmester Ritt Bjerregaard (S) sende en ansøgning.

»Vi vil da prøve at søge, fordi vi er trængt af regeringens anlægsloft«, sagde Ritt Bjerregaard i går.

Men den ansøgning afviser finansministeren altså på forhånd:

Hvad siger du til, at SFs borgmester Bo Asmus Kjeldgaard går rundt og viser uhumske toiletter frem?

»Det er en stor anbefaling af ikke at stemme på Bo Asmus Kjeldgaard ved næste kommunalvalg«, siger Lars Løkke Rasmussen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

restaurant & cafe