Annonce
Annonce

Top-politikere blogger

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Politik 03. dec 2008 KL. 23.00

Venstrefløjsikon melder sig ind i S

Enhedslistens tidligere folketingsmedlem Pernille Rosenkrantz-Theil er blevet socialdemokrat.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kender du Pernille Rosenkrantz-Theil

Blogger og journalist Per Munch er ved at skrive et portræt af den nyeslåede socialdemokrat. Kender du Pernille Rosenkrantz-Theil må du gerne skrive til per.munch@pol.dk eller besøg hans blog.

Pernille Rosenkrantz-Theil har meldt sig ind i Socialdemokraterne og vil ikke afvise, at hun stiller op som folketingskandidat for partiet ved næste valg.

I et debatindlæg i Politiken i dag skriver det tidligere folketingsmedlem for Enhedslisten, at hun har været igennem lange overvejelser, før hun meldte sig ind i et nyt parti.

»Selv om jeg er uenig med Socialdemokraterne i en række emner, mener jeg, at det er vigtigt, at man engagerer sig og melder sig ind i et parti. Det er jo de færreste, der er 100 procent enige i alt, hvad et politisk parti mener«, siger hun, der tidligere har været meget åbenmundet om sine uenigheder med Socialdemokraterne.

Samtale med Thorning-Schmidt
Til Weekendavisen sagde hun i 2005:

»Jeg kunne ikke blive socialdemokrat. I 90’erne så jeg gang på gang eksempler på, at socialdemokraterne kvalte ting, jeg satte pris på«.

Den tidligere MF har drøftet uenighederne med partiformand Helle Thorning-Schmidt.

»Vi er begge to enige om, at det kan favnes«, siger 31-årige Pernille Rosenkrantz-Theil.

Glæde i S
Uenigheden gælder blandt andet boligskatten.

»Reformdagsordenen er den vigtigste for mig, Hvis man laver en skattereform, så ville det være mærkeligt ikke at tage boligbeskatning op til revision«, siger hun.

Hos Socialdemokraterne er politisk ordfører Henrik Sass Larsen glad for indmeldelsen:

»Jeg kender hende som en meget markant politiker, og det er glædeligt, at hun har valgt Socialdemokraterne. Man kan godt have andre holdninger til enkelte dele af vores politik, men selvfølgelig skal man være enig i hovedparten, ellers giver det jo ingen mening at være medlem«.

Partiskiftet kræver holdningsændringer, lyder det fra Rosenkrantz-Theils gamle parti.

»Hvis hun har ændret holdning til flere af de ting, hun mente som medlem af Enhedslisten, kan hun sikkert blive en udmærket socialdemokrat« siger Enhedslistens Line Barfod.

Annonce
Marketing
Annoncer:
jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

09. feb 12.53
Hvis forældre samarbejder og taler pænt til og om hinanden er det lettere at være barn i en skilsmisseramt familie. Men det gør stadig ondt. - Foto: FINN FRANDSEN

Børnefamilier bliver skilt som aldrig før

Over 20.000 børn oplevede skilsmisse i 2008. Men i dag gør forældre sig mere umage.

Medier 09. feb 18.00
Rotteliv. Det er blevet farliigt at være rotte i Australien. - Foto: THOMAS BORBERG

Tv-stjerner pinte og spiste en rotte

Britisk tv er blevet idømt en bøde for dyremishandling.

09. feb 16.39
KEMIKALIER. Et politisk flertal i Folketinget blev i dag enige om, at et forbud mod hårde plastprodukter til små børn kun skal gælde ting, der er egnet til at komme i munden. - Foto: THOMAS BORBERG

Politikere freder Lego

Hårdt plastlegetøj til små børn kræves alligevel ikke forbudt af SF, S og DF.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Meningsmåleren


Meningsmåleren er politiken.dk's database over seks institutters meningsmålinger siden folketingsvalget i 2005. Med Meningsmåleren kan du:

  • Sammensætte dine egne politiske blokke
  • Se blokkenes mandatmæssige styrkeforhold
  • Sammenligne seks institutters målinger
Marketing

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr