Annonce
Annonce
Politik 18. dec. 2008 KL. 03.02

Skatteministeren: Det ser alvorligt ud

Milliardbesparelser på velfærd er uundgåelige, hvis ikke politikerne viser mod til at lave omfattende reformer, siger Kristian Jensen (V).

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Udsigterne for dansk økonomi er så dårlige, at der er behov for reformer, hvis ikke der skal spares milliarder på skoler, ældrepleje og andre offentlige kerneydelser i fremtiden.

Det fastslår skatteminister Kristian Jensen (V), som forudser en dyster udvikling for dansk økonomi, hvis ikke politikerne tør tage fat og lave omfattende reformer.

»Sådan som økonomien er i øjeblikket, så er der to valgmuligheder for fremtiden – det er enten mindre velfærd eller større reformer. Økonomien er ikke holdbar på sigt med de reformer og de aftaler, som vi har indgået på nuværende tidspunkt«, siger Kristian Jensen.

Kraftig advarsel fra økonomer
Skatteministeren lægger sig dermed på linje med de økonomer, som i den forgangne uge langede voldsomt ud efter regeringens langsigtede økonomiske politik.

Økonomerne påpegede, at økonomien nu er så meget ude af kurs, at danskerne om nogle få år risikerer at få valget mellem at skulle betale væsentlig mere i skat eller at spare på den velfærd, som et flertal af danskerne bakker op om.

En situation, som er opstået, fordi regeringens planer om en arbejdsmarkedsreform, som skulle skaffe 20.000 fra offentlig forsørgelse i reelt arbejde for at få råd til velfærden, faldt til jorden for få uger siden.

»Det ligger rimelig klart, at vi kommer til at arbejde med forskellige reformer, som skal øge arbejdsudbuddet, medmindre vi vil acceptere mindre velfærd i fremtiden«, siger Kristian Jensen.

Finansministeren er knap så pessimistisk
I søndagens udgave af Politiken var finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) dog knap så pessimistisk som økonomerne.

Han sagde, at økonomerne »sætter det meget voldsomt op« og har en »dyster« vurdering af, hvor dansk økonomi befinder sig.

Kristian Jensen: Skattereformen er ikke nok
Men skatteminister Kristian Jensen mener, at økonomerne har ret, og slår samtidig fast, at den skattereform, som kommer til foråret, ikke er tilstrækkelig til at få økonomien på ret spor.

»Nu er første skridt på vejen, at vi skal gennemføre en forhåbentlig ambitiøs skattereform til foråret, og så – når den er vedtaget – må vi se, hvad status er. Men jeg er af den opfattelse, at skattereformen ikke er det eneste værktøj, som skal bruges for at komme videre«, siger Kristian Jensen, der ikke vil lægge sig fast på, hvor der skal reformeres, før skattereformen er i hus.

Dansk Folkeparti undrer sig
Hos regeringens støtteparti bliver meldingen mødt med undren af finansordfører Kristian Thulesen Dahl. Han er direkte »uenig i«, at det er et spørgsmål om velfærd eller reformer.

»Jeg må opfordre regeringen til at have is i maven og bevare roen. Vi står i en situation, hvor meget er usikkert, fordi vi har en finansiel krise, og vi har ikke brug for, at politikerne er med til at tale os ned i et stort sort hul ved at skabe nervøsitet og ængstelse«, siger Kristian Thulesen Dahl.

»Filosofien har hele tiden været, at vi skulle justere alle politikområder løbende frem for at lave meget store og gennemgribende reformer. Og det skal vi holde fast i«, siger Kristian Thulesen Dahl.

Konservative maner til besindighed
Hos regeringspartneren, de konservative, maner politisk ordfører Henriette Kjær også til besindighed:

»Vi står i en alvorlig situation, hvor vi hele tiden skal holde øje med, hvad der sker. Og jeg vil gerne slå fast, at vi konservative er ikke fodslæbende, når det gælder reformer. Vi ønskede en arbejdsmarkedsreform, og nu er vi så klar til at se på andre reformer, som kan sikre vores velfærd«, siger Henriette Kjær.

Læs også: Niels Lundes analyse: Skattekommissionen er tyvstartet

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 09.56
Retsmedicinere skal nu afgøre, hvad der var årsagen til 48-årige Whitney Houstons død. - Foto: Mark J. Terrill/AP

Politiet efterforsker Houstons dødsårsag

Spekulationerne får frit løb efter den 48-årige sangers død.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 08.47
Bagmand. Efter Osama bin Laden har al-Zawahiri overtaget kontrollen med al-Qaeda. - AP

Al-Qaeda-leder støtter oprørere i Syrien

Terrorlederen Ayman al-Zawahiri kritiserer Syriens brutale styre og opfordrer befolkningen til at kæmpe videre

Berlinale 2012
12. feb. KL. 10.15
Royalt. Den danske sømandskonge Frederiks liv bliver udgangspunkt for en biografisk film. Her danser kongen med sin ældste datter, dronning Margrethe. - Foto: (arkiv)/AP

'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik

Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske biografsucces, 'Dirch'.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe