Annonce
Annonce
Politik 21. feb. 2009 KL. 09.29

Mytteri brudt ud hos De Radikale

Yngre radikale kritiserer den kriseramte folketingsgruppe for at være for pæn og artig.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En gruppe fremtrædende yngre radikale, her i blandt partiets næstformand, Zenia Stampe, går nu direkte i kødet på den kriseramte radikale folketingsgruppe.

Den har ifølge gruppen »ikke har forstået, at tiden er løbet fra det artige midterparti«.

Folketingsgruppen nærmer sig spærregrænsen i forskellige meningsmålinger, og gruppen af yngre radikale, der kalder sig 'Det nye kuld', beskylder kort og godt Vestager, Helveg, Jelved og alle de andre fra folketingsgruppen for at være »faldet af på den«.

»Bider i haserne«
Samtidig bebuder gruppen, at den fra nu af vil »bide folketingsgruppen hårdt i haserne«.

»Den radikale folketingsgruppe er faldet af på den. Den gør for lidt, den er for pæn, og den har ikke forstået, at tiden er løbet fra det artige midterparti, der kunne forhandle sig til indflydelse«, siger Zenia Stampe til Ritzau.


Xenia Stampe er ud over at være partiets næstformand også folketingskandidat for partiet, og ifølge hende skal 'Det nye Kuld' vise folketingsgruppen, at der står et nyt hold radikale parat i kulissen.

En gruppe medlemmer, der ifølge Stampe er »sultne efter at tage over«.

»Skal vi vende stemningen, skal vi gøre op med den forligssøgende dukselinje og i stedet bruge energien på at sætte dagsordener end på at flytte fem kommaer i finansloven - vi skal være et synligt værdiparti, ikke et usynligt midterparti«, siger Zenia Stampe.

Ritzau

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

ibyen anbefaler

restaurant & cafe