PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Top-politikere blogger

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Politik 03. jun 2009 KL. 23.44

Fejl på valgkort i flere kommuner

Nedlagte valgsteder, forkerte adresser og manglende valgkort. Flere kommuner har problemer op til søndagens dobbeltvalg.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danskerne skal til stemmeurnerne på søndag, men allerede nu har flere kommuner problemer med at afholde Europaparlamentsvalg og folkeafstemning samtidig.

I Ikast-Brande kommune har 1.700 borgere i Nørre Snede modtaget valgkort med forkert valgsted.

I Stevns kommune har de ramt det rigtige valgsted, men opgivet en forkert adresse.

Afstemninger forskellige steder
I Vejle har kommunen skrevet et forkert postnummer på valgkortet, og i går kunne politiken.dk fortælle, at 1.500 vælgere i Ollerup og Øster Skerninge i Svendborg Kommune skal afgive deres stemmer to forskellige steder.

Også i Skive Kommune har 1.200 vælgere fået oplyst to forskellige valgsteder. Men her er problemet, at valget til Europaparlamentet og folkeafstemningen foregår samme sted.

TIP OS:Har du oplevet fejl i forbindelse med valget?

»Jeg ved ikke, om det er flere eller færre end sidste gang, men umiddelbart lyder det af mange fejl«, siger Indenrigs- og Socialministeriets valgkonsulent Nikoline Nyholm Miller.

»Men kommunerne har jo også to afstemninger at holde styr på, så det er nok det, der er forklaringen«, siger hun.

Nikoline Nyholm Miller oplyser, at kommunerne allerede selv har redegjort for problemerne over for ministeriet og oplyst, hvordan de vil løse dem.

Kommunernes fejl på valgkortene har ikke været så alvorlige, at Indenrigs- og Socialministeriet har vurderet, at der har været behov for at involvere sig.

Forundrede læsere
Flere forundrede læsere har også skrevet ind til politiken.dk for at fortælle om valgforvirring.

Anders Grevelund fra Københavns Nordvestkvarter har eksempelvis kun modtaget valgkort til Europaparlamentsvalget, men ikke til tronfølgeloven.

Nils Finken fra Ølstykke fortæller, at da han stillede på folkeregistret i Egedal for at brevstemme, kunne han ikke få udleveret en liste over de opstillede kandidater, partier eller lister, og tronfølgelovforslagets ordlyd var heller ikke at finde.

Det undrede politiken.dk's læser, og ifølge kontorchef på Københavns folkeregister, Per Stevnsborg, er det da også problematisk, da det er et krav til kommunerne, at de skal have både opstillingslister og tronfølgelovforslaget liggende.

»Der er både pligt og at samtidigt er god borgerservice«, siger han til politiken.dk.

De store fejl vil først vise sig efter valget
Generelt mener valgkonsulent Nikoline Nyholm Miller dog, at forberedelserne til de to afstemninger går fint.

»Vi har ikke haft nogle alvorlige problemer, men vi må se på det efter valget. Normalt finder vi først ud af det bagefter, når vi får valgklager«, siger hun.

Flere danskere brevstemmer
Per Stevnsborg fra Københavns folkeregister forklarer i øvrigt, at antallet af brevstemmer ligger et godt stykke over antallet ved sidste Europaparlamentsvalg.

Indtil videre har Københavns Folkeregister modtaget 6.392 brevstemmer til Europaparlamentsvalget og 5.718 brevstemmer til folkeafstemningen om tronfølgeloven.

Det er omkring 1.000 højere end sidste gang på samme tidspunkt. Men det er også forventeligt, mener Per Stevnsborg.

»Det kan ikke bruges til at sige noget om stemmeprocenterne generelt, da vi de seneste mange år har set en tendens til, at flere og flere folk brevstemmer«, siger han.

Flere stemmer til Europaparlamentet
På spørgsmålet om, hvorfor flere åbenbart har stemt til Europaparlamentsvalget i forhold til folkeafstemningen, forklarer Per Stevnsborg, at det bunder i, at det er to forskellige populationer, der må stemme ved de to afstemninger.

Ved folkeafstemningen må kun danske statsborgere deltage, mens både danske statsborgere og EU-borgere bosat i Danmark må stemme til Europaparlamentsvalget.

Sidste frist for at brevstemme er 5. juni. Selve valget til Europaparlamentsvalget og om tronfølgeloven er nu på søndag den 7. juni.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 21. nov 03.38

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Politik

Meningsmåleren


Meningsmåleren er politiken.dk's database over seks institutters meningsmålinger siden folketingsvalget i 2005. Med Meningsmåleren kan du:

  • Sammensætte dine egne politiske blokke
  • Se blokkenes mandatmæssige styrkeforhold
  • Sammenligne seks institutters målinger
Marketing

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr