Annonce
Annonce
Politik 3. jun. 2009 KL. 17.30

Messerschmidt: Straffede har ret til at opstille ved EU-valg

EP-kandidater vil ikke nægte politikere med kriminel fortid at stille op til EU-valget.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hverken Morten Messerschmidt (DF) eller Dan Jørgensen (S) vil forbyde straffede EU-kandidater at stille op.

»Der er stor forskel på, hvor grov en forbrydelse er. Der er jo ikke det samme at køre uden cykellygte og begå mord«, siger Messerschmidt.

Det er kommet frem, at et italiensk parlamentsmedlem flere gange har begået voldelige overfald på indvandrere. Mario Borghezio fik et bødesmæk på 22.000 kroner, fordi han satte ild til nogle indvandrere, der lå og sov under en bro i 2005.

'Kriminelle skal nægtes adgang til parlamentet'
Fire italienske kandidater med kriminel fortid stiller op til valget, og det har fået den italienske formand for forbrugerorganisationen Generazione Attiva til at lancere kampagnen ’Say no to criminals’.

»Jeg kræver, at Europaparlamentet vedtager en lov, som gør det umuligt for straffede kandidater at stille op«, skriver han på sin blog.

Straffeattesten skal ikke blokere
Men det er helt godnat at forbyde folk at stille op, fordi de har en plettet straffeattest, mener Dan Jørgensen.

»Det må man selv bestemme i Italien, for vi skal ikke blande os i nationale spørgsmål«, siger ham.

Men S-kandidaten er dybt rystet over Mario Borghezios handlinger.

»Parlamentarikere skal leve op til loven. Det er da dybt usympatisk, og jeg er chokeret over hans handlinger«.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 21.41
Ballade. 6.000 betjente er udkommanderet for at sikre ro i gaderne i Athen. Indtil videre er det ikke lykkedes helt. - Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

100.000 grækere er gået på gaden i protest

Mange betjente og demonstranter såret i gadekampe i Athen.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 19.38
Foto: NASSER NASSER/AP

Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN

Arabisk liga vil forsøge at presse FN til at skabe fælles fredsbevarende styrke.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe