Annonce
Annonce
Politik 5. jun. 2009 KL. 11.30

Statsministeriet meldt til Radio- og TV-nævnet

Politiske reklamer i tv er ulovligt, siger Enhedslisten, der har anmeldt Statsministeriets kampagne for tronfølgeloven.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Statsministeriets kampagne for at få danskerne til at stemme ja til en ændring af tronfølgeloven bliver nu anmeldt til Radio- og TV-nævnet.

Det er folketingsmedlem Per Clausen fra Enhedslisten, der mener, at kampagnen strider mod forbuddet mod politiske reklamer i danske tv-medier.

»Alligevel har Statsministeriet gennemført en reklamekampagne for at sikre et ja til ændringen af tronfølgeloven på de danske TV-stationer. Det er i sig selv grotesk og uacceptabelt, at staten kaster sig ud i en kampagne for at opnå et bestemt resultat ved en folkeafstemning, men det er uroligt, at man er villig til at bryde loven for at opnå det resultat, man ønsker«, siger Per Clausen, der er gruppeformand for Enhedslisten.

»Vi har uden held opfordret statsministeren til at stoppe denne usmagelige og ulovlige kampagne. Derfor anmelder vi nu tv-reklamerne til Radio- og TV-nævnet. Vi er nødt til at få sat en streg i sandet i denne sag«.

Kampagne til fem millioner
Folketingets Finansudvalg har i foråret bevilget Statsministeriet fem millioner kroner til en oplysningskampagne om forslaget til ændring af tronfølgeloven, som betyder, at en førstefødt pige i kongehuset kan blive regent, selv om hun får en lillebror. Det er ikke tilfældet i dag.

Statsministeriet har fået reklamebureauet Kunde & Co. til at udforme kampagnen, der bygger på en række billeder fra 1953 af de mere traditionelle kønsrollemønstre, som var gældende i det år, hvor den nuværende tronfølgelov blev vedtaget.

Flere politikere på Christiansborg mener dog, at oplysningskampagnen er blevet for politisk. Enhedslisten vil derfor tage sagen op i Finansudvalget igen.

»Det er vores klare opfattelse, at den bevilling, som Folketingets Finansudvalg har givet til denne kampagne, er blevet misbrugt af statsministeren«, siger Per Clausen.

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe