Annonce
Annonce
Politik 6. jun. 2009 KL. 03.00

Uffe: Ja-partierne er populister

Tidligere udenrigsminister og formand for Venstre Uffe Ellemann-Jensen savner begejstring for EU fra kandidaterne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Den tidligere udenrigsminister og formand for Venstre, Uffe Ellemann-Jensen, langer nu kraftigt ud efter sit eget parti og en række af de partier, som er for EU.

Ellemann er dybt skuffet over, at ja-partierne i forbindelse med valget til Europa-parlamentet i morgen har valgt en skeptisk linje over for det europæiske projekt, hvor nationalstaten har været i fokus.

»Jeg synes, at ja-partierne ? herunder selvfølgelig Venstre ? er mere interesserede i at finde hår i suppen og tale alle de bekymrede efter munden, end de er for at skabe noget begejstring for EU-projektet. Og når de gør det, så legitimerer de jo også sådan noget ævl og vrøvl som det, ham der Messerschmidt kører frem, altså ?Giv os Danmark tilbage?«, siger den tidligere udenrigsminister.

Der skal vises lederskab
»Og det ærgrer mig grænseløst, at de jo nærmest har kappedes om at snakke de bekymrede efter munden. Det, synes jeg ikke, har meget med politisk lederskab at gøre. Altså, hvis du lægger det hele ud til fokusgrupper, som det er så moderne at gøre i dag, så kan man vælge at tale de folk efter munden ? og det er i min bog lig med populisme ? eller også kan du vise politisk lederskab og forklare, at de her ting skal ses i en større sammenhæng og derved skabe begejstring«.

»Og det har jeg oprigtig talt savnet i den her valgkamp«, siger Ellemann-Jensen.

Har du været overrasket over at nationalstaten Danmark har været så meget i fokus i den her valgkamp?

»Ja, det synes jeg nok. Det har overrasket mig, at der har været så lidt forståelse for, hvad arbejdet i Europa-parlamentet indebærer, for det er jo ikke bare et spørgsmål om, hvad du kan gøre for Danmark ? det er også et spørgsmål om, hvad du kan gøre for Europa. Og der synes jeg, der har været en alt for snæver tilgang mange steder«, siger den tidligere formand, der i dagens udgave i Berlingske Tidende optræder i en annonce sammen med venstre-kandidaten Kasper Elbjørn.

Respekt for de radikale
Og det er ikke tilfældigt, for Ellemann mener, at alle ja-partiernes spidskandidater ? herunder Venstres Jens Rohde ? er for EU-skeptiske, mens netop Kasper Elbjørn viser noget af den begejstring, som Ellemann selv repræsenterede, da han var udenrigsminister i 80?erne og 90?erne.

»Det er derfor, jeg gerne vil støtte sådan én som Kasper. For både han og adskillige andre kandidater, som man desværre har hørt alt for lidt til, de står for noget andet end spidskandidaterne«.

»Nej, det, der har fået lov til at dominere, er det der med: Uhh, der skal sættes hegnspæle op, vi skal ikke dit, og vi skal ikke dat ? kort sagt hår i suppen«, siger Uffe Ellemann-Jensen, der blandt spidskandidaterne kun har respekt for de radikales Sofie Carsten Nielsen.

»Nu kommer jeg ikke til at stemme radikalt. Men i det mindste har hun tonet rent flag i forhold til EU, og det har jeg meget stor respekt for«.

Nationalistisk bølge
Er der tale om en bevægelse i en nationalistisk retning i hele samfundet?

»Det synes jeg, vi har set i de senere år. Der er en tendens til, at man lukker sig mere og mere inde. For eksempel diskussionen om Metock-dommen (en sag fra den EF-domstolen, der sikrer, at EU-borgere – herunder personer fra tredje lande, som ikke har lovligt ophold i EU – kan få deres ægtefælle til et EU-land, red.), fri bevægelighed og så videre, den er jo egentlig ganske sigende, for det er et tegn på, at mange mennesker tager det for givet, at man kan bevæge sig frit rundt omkring i Europa, hvis man er dansker«.

»Men at der er en anden side ? at man skal yde, før man kan nyde ? det kniber det mere med«.

Glemmer vi at sætte pris på de gode ting, som EU har bidraget med gennem tiden?

»Ja, det synes jeg. Man glemmer og se, hvilken utrolig vigtig rolle EU har spillet for at få Europa til at hænge bedre sammen igen efter Den Kolde Krig. Når man ser bekymring for udvidelse og træghed over for fortsat udvidelse, så er det tegn på, at man har mistet det store perspektiv, og det er pokkers ærgerligt«.

Ikke flere EU-sokker
Da du selv var formand for Venstre og udenrigsminister, blev der solgt EU-sokker i et væk. Er der sket et skifte siden dengang?

»Nu var det jo også meget nemt, for unge mennesker var meget begejstrede over det, vi oplevede, da pludselig grænserne blev brudt ned i Europa og Den Kolde Krig ophørte. I slutningen af 80?erne og begyndelsen af 90?erne var der en kolossal begejstring, og det var en bølge, der var spændende at ride med på.«.

»Men det er som om, man har glemt det. Prøv at se på de førstegangsvælgere, der skal stemme i dag. De kan jo ikke huske, hvad Den Kolde Krig er for noget. Det er lidt som om, man har glemt, hvor galt det kunne være. Og det er i den forbindelse, at de EU-glade partier har glemt at holde fast i det store perspektiv«.

Man skal ikke traske efter flokken
Meningsmålingerne har været hårde ved Venstre. Er det et udtryk for, at man kører for meget på den nationale bølge i stedet for at være EU-begejstret?

»Jeg håber ikke, at det tal bliver til noget. Men jeg forstår godt, hvis mange vælgere bliver forvirrede, og jeg tror stadigvæk, at der er et stort potentiale blandt vælgerne, som egentlig gerne vil have lidt begejstring og vejledning i det her projekt. Det er jo også politikernes opgave ? de skal skabe begejstring og vejledning. Og vejledning og lederskab, det opnår man ikke ved at traske efter flokken«, siger Uffe Ellemann-Jensen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 21.41
Ballade. 6.000 betjente er udkommanderet for at sikre ro i gaderne i Athen. Indtil videre er det ikke lykkedes helt. - Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

100.000 grækere er gået på gaden i protest

Mange betjente og demonstranter såret i gadekampe i Athen.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 19.38
Foto: NASSER NASSER/AP

Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN

Arabisk liga vil forsøge at presse FN til at skabe fælles fredsbevarende styrke.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe