Annonce
Annonce
Politik 7. jun. 2009 KL. 19.23

Nyrup i en sidste sms-offensiv

Tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen forsøger at lokke de sidste socialdemokratiske stemmer hjem via en sms-besked.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen (S) har kastet sig ud i en sidste offensiv for at sikre Socialdemokraterne de sidste stemmer.

Således har Enhedslistens Johanne Schmidt-Nielsen modtaget en sms fra den tidligere statsminister, hvor han beder om hendes hjælp.

»Kære ven. Det er tæt løb, og DIN stemme kan være afgørende. Hver eneste stemme tæller, så videresend denne besked til dine venner og støt os i kampen for klimaet og flere arbejdspladser. VH Poul Nyrup«, står der i beskeden, som Johanne Schmidt-Nielsen har modtaget.

Hyggeligt at høre fra Nyrup
Johanne Schmidt-Nielsen aner ikke, hvorfor hun har modtaget sms’en fra Nyrup.

Et gæt er, at hun er blevet tilmeldt en sms-service uden at være klar over det, men anden forklaring kan hun ikke give.

»Det er altid hyggeligt at høre fra Nyrup, men det er da lidt sært, hvor han og Socialdemokraterne har fået mit private mobilnummer fra«, siger Johanne Schmidt, der dog erkender, at hun var medlem af Danmarks Socialdemokratiske Ungdom fra 1996-1999, og det måske er derfor.

Hos Socialdemokraterne oplyser partisekretær Lars Midtiby, at partiet har udsendt sms-beskeder til alle dem, som har bedt om det.

Det vil sige, at personer, som har tilmeldt sig partiets service via de bannerannoncer, som Socialdemokraterne har haft på internettet de seneste tre dage.

Et nummer per person
I Johanne Schmidt-Nielsens kan der være sket det, at en eller nogen har kendt hendes nummer og ment, at det var sjovt at tilmelde hende til tjenesten.

»Det er jo en gratis tjeneste, så det kan vi ikke rigtig gøre noget ved, hvis der er nogen, der har kendt hendes nummer og synes, det er sjovt. Men vi har dog sikret os, at man kun kan indtaste et nummer per person, man tilmelder«, siger Lars Midtiby.

Han ved ikke, hvor mange der har tilmeldt sig servicen.

»En hel del«, er det tætteste han kan komme det, men han slår fast, at det er Nyrup selv, der har forfattet beskeden.

»Det er selvfølgelig partiet, der har stået for det tekniske, og så er det Nyrup selv, der har sendt beskeden«, siger partisekretæren, som tror på, at det vil give ekstra stemmer.

Bedste Obama-stil
»Det håber jeg da. Vi rammer jo mange mennesker, for vi opfordrer jo folk til at sende beskeden videre«, siger Lars Midtiby.

Også partiets spidskandidat Dan Jørgensen har sendt sms-beskeder ud i dag.

I modsætning til Poul Nyrup har han dog haft adgang til hele partiets kartotek, og de har så fået en besked i bedste Barack Obama-stil, der som bekendt også gjorde brug af internet og sms i sin valgkamp, da han blev valgt som præsident i USA.

»Vi har sendt sms’er ud og mail til alle, vi har i partiets kartoteker. Vi siger: Vi ved, i sikkert har været ude at stemme, men send lige en ekstra sms og gå ind til naboen og sig, de også skal stemme, for det er så lidt, der kan afgøre valget«, siger Dan Jørgensen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe