Annonce
Annonce
Politik 5. aug. 2009 KL. 11.40

Brian M.: DF kan komme i regering

Den konservative justitsminister Brian Mikkelsen åbner nu døren til regeringen for Dansk Folkeparti.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Pia Kjærsgaard og Dansk Folkeparti kan blive en del af regeringen.

Det siger justitsminister Brian Mikkelsen (K), som trods en stribe uenigheder mellem de konservative og Dansk Folkeparti nu slår armene ud for regeringens støtteparti.

»Vi er utrolig tilfredse med det samarbejde, vi har med Dansk Folkeparti. For mig er det afgørende politikken og ikke de personer, man samarbejder med. Jeg har det personlig godt med partiet, så jeg har ingen problemer med, at partiet kommer i regering, men det afhænger udelukkende af det politiske«, siger Brian Mikkelsen til TV 2.

Køligt forhold mellem K og DF
Forholdet mellem de konservative og Dansk Folkeparti har ellers i lang tid været køligt, og senest i denne uge gik DF's formand, Pia Kjærsgaard, kraftigt til angreb på den konservative kulturminister, Carina Christensen.

LÆS OGSÅ Pia K.: Jeg kunne være en god kulturminister

Omvendt har Dansk Folkeparti ved flere lejligheder givet udtryk for, at de efter otte år som regeringens trofaste støtteparti nu er klar til at komme i regering.

LÆS OGSÅ Pia K. kigger efter taburetter

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
11. feb. KL. 12.01 opdateret KL. 13.19

Dansker dræbt i lavine-ulykke

Dansk mand er dræbt i Italien i går. De pårørende er blevet underrettet

Det arabiske oprør
11. feb. KL. 11.22
Satellitbilleder frigivet af Digital Globe viser det centrale Homs, hvor kampe mellem oppositionen og regeringsstyrker på det seneste har taget kraftigt til. - AP

USA's ambassadør: Syrien bruger voldsom krigsmaskine mod private hjem

Amerikansk ambassadør lægger satellitbilleder af kampene i Homs på Facebook.

Danmark
11. feb. KL. 08.46
Minde. Mange har lagt blomster på det sted, hvor Judy Meiniche Simonsen døde. - Foto: Ernst van Norde/Polfoto

Drabssigtet var for farlig til bosted

MIstænkt for pædagogdrab boede på en åben institution, selv om han var erklæret for farlig til stedet.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Idyl. Det kan nemt koste 700 kroner at få en let frokost på Glyptoteket, men til gengæld er det en af de mest stemningsfulde cafeer i byen. - Foto: Martin Bubandt
11. feb. KL. 09.00

Smagfuld museumscafé serverer dyr idyl

ibyen anbefaler

restaurant & cafe