Annonce
Politik 20. aug. 2009 KL. 23.01

Schall Holberg: Nu må bunden være nået

Lars Løkkes nedsættelse af et burkaudvalg er kun for at please galluptallene, mener tidligere Venstre-minister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»Nu må bunden være nået«.

Sådan lyder det fra Venstres Britta Schall Holberg, efter at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har besluttet at nedsætte et burkaudvalg, der skal begrænse udbredelsen af burkaer.

LÆS ARTIKELLøkke vil begrænse brugen af burka

Imod regeringens målsætning
Beslutningen går stik imod regeringens målsætning om at nedlægge råd og nævn, og samtidig er den helt forfejlet i den nuværende økonomiske situation, lyder det fra Venstres tidligere landbrugs og indenrigsminister og nuværende medlem af Folketinget:

»Mens hundredvis af mennesker bliver arbejdsløse. Mens mange landbrugsbedrifter og andre virksomheder i den grad er på knæene og fra dag til dag søger at overleve. Mens de unge ikke kan få praktikplads og alt for få får en uddannelse. Mens regeringen tager tilløb til en finanslov, der for første gang udviser et underskud, næsten af den størrelse, der fik Anker Jørgensens regering til at kollapse i 82, nedsætter regeringen en 'burkakommission'«, skriver Britta Schall Holberg i en mail til Ritzau.

Kommissionen er ren luft
Hun fastslår samtidig, der 'intet' vil komme ud af udvalgets arbejde, fordi ingen regering kan bestemme, hvordan mennesker skal være klædt.

»Kommissionen er altså ren luft, der skal sløre, at vi nu igen skal opleve, at mennesker, der er anderledes end flertallet, skal jagtes i skolen og i det offentlige rum for at please galluptallene. Er det virkelig den værdidebat, vi synes, borgerne fortjener?«, skriver Britta Schall Holberg.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
11. feb. KL. 12.01

Dansker dræbt i lavine-ulykke

Dansk mand er dræbt i Italien i går. De pårørende er blevet underrettet

Medier
11. feb. KL. 12.43
Glæde. Lærke Posselt fejrede sine priser på journalisthøjskolen i aftes. Hun var - selv sagt - i aldeles godt humør. - Foto: Jonathan Grevsen

Ung Politiken-fotograf tager to internationale priser på én dag

Lærke Posselt vinder to store priser for portræt af dansk-iransk skuespiller.

Danmark
11. feb. KL. 08.46
Minde. Mange har lagt blomster på det sted, hvor Judy Meiniche Simonsen døde. - Foto: Ernst van Norde/Polfoto

Drabssigtet var for farlig til bosted

MIstænkt for pædagogdrab boede på en åben institution, selv om han var erklæret for farlig til stedet.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Idyl. Det kan nemt koste 700 kroner at få en let frokost på Glyptoteket, men til gengæld er det en af de mest stemningsfulde cafeer i byen. - Foto: Martin Bubandt
11. feb. KL. 09.00

Smagfuld museumscafé serverer dyr idyl

ibyen anbefaler

restaurant & cafe