Annonce
Annonce
Politik 22. okt. 2009 KL. 12.25

K: Tobaksindustrien styrer ikke os

Mudderkastningen om partistøtten fortsætter. K afviser, at industrien kan købe sig til politisk indflydelse hos dem.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er ikke noget fordækt over, at tobaksindustrien støtter de konservative økonomisk.

Det siger partiets politiske ordfører, Henriette Kjær, som svar til SF's formand Villy Søvndal.

I sin blog sætter Søvndal spørgsmålstegn ved, om de konservative er i lommen på tobaksindustrien, når partiet går imod at hæve priserne på cigaretter.

Uvished om konservativ støtte
»Af de konservatives regnskab fremgår det, at partiet modtager store pengegaver fra tobaksindustrien. De konservative nægter at oplyse, hvor mange penge det drejer sig om. Er det ikke relevant for vælgerne at vide, hvor mange penge tobakslobbyen putter i de borgerlige partier?«, spørger Søvndal.

LÆS HELE INDLÆGGETSøvndals blog

Søvndals udfald mod de borgerliges økonomiske støtte kommer efter, at S og SF er blevet kritiseret for at have givet LO indflydelse på partiernes politiske program i flere kommuner, mod at partierne får penge af LO.

LÆS OGSÅLO skriver Frank Jensens valgprogram

Men industriens støtte til de konservative kan slet ikke sammenlignes med den indflydelse, LO køber sig til hos S og SF, siger Henriette Kjær.

Søvndal falder i med begge ben
»Vi har fuld åbenhed. Vi oplyser, at vi har fået penge fra tobaksindustrien, men dét, der er hele forskellen, er, at det ikke er tobaksindustrien, der skriver vores partiprogram«, siger den konservative ordfører.

»Villy Søvndal falder i med begge ben, når han lader LO skrive de arbejdsprogrammer for S-SF, som de skal følge de kommende fire år i byrådene. Det er dét, der er skandaløst«, mener Kjær.

LÆS SIGNATURØrskov: Franks foragt for københavnerne

Men hvorfor sætter I så ikke præcise kroner og ører på, hvor mange penge I modtager fra tobaksindustrien?

»Fordi det ikke er afgørende, for de får ikke indflydelse på vores politik. De giver os et økonomisk bidrag, og vi følger lovgivningen og oplyser om det. Der er ikke krav om, at man skal oplyse, hvor stort beløbet er«.

Ikke noget galt i at få støtte
Villy Søvndal skriver, at SF gerne modtager penge fra fagbevægelsen, fordi SF gerne vil varetage lønmodtagernes interesser. Har I et lignende samarbejde med tobaksindustrien?

»Der er ikke noget galt i, at SF modtager penge fra fagbevægelsen. De har brug for pengene, ligesom vi har brug for pengene fra industrien til at føre valgkamp for. Vi er kendt som et parti, der gerne vil give erhvervslivet ordentlige vilkår i Danmark, og ud fra den politik vi fører er der nogle, der har lyst til at støtte os økonomisk«, siger Henriette Kjær.

»Men i S-SF's tilfælde er det den omvendte verden. Her siger fagbevægelsen, at den kun vil støtte partierne, hvis de følger det arbejdsprogram, fagbevægelsen har skrevet. Det dét, der er det nye«.

LÆS OGSÅFrank Jensen svarer igen på Politikens kritik

Kan du garantere, at der ikke knytter sig nogen lignende politiske krav til jeres økonomiske støtte?

»Det gør der ikke, og det vil der aldrig komme. Det vil vi simpelthen ikke finde os i. Så vil vi hellere undvære pengene«, siger Henriette Kjær.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 17.39

Topforhandler er tilfreds med lønstigning på 1,35 kroner

Overenskomsten er på plads for 240.000 industri-ansatte.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe