Annonce
Politik 5. nov. 2009 KL. 15.28

DF holder øje med højre-flirt

Dansk Folkepari »vælger at tro på«, at valgkamp med højre-radikal er tilfældig.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Fakta om valget

Dansk Folkeparti godtager Bente Damhaves forklaring om, at det var tilfældigt, at hun kom til at dele valgbrochurer ud sammen med en kvinde fra de højreradikale foreninger Frit Danmark og Vederfølner.

Byrådsmedlemmet fra Nyborg gør sig skyldig i at være »uforsigtig og muligvis naiv«, men der bliver hverken tale om nogen skriftlig advarsel eller eksklusion af Dansk Folkeparti, lyder det fra partisekretariatet.

LÆS ARTIKEL DF’er fører valgkamp med højreradikale

»Hun har fortalt os, at der kom to kvinder hen for at hjælpe med at dele brochurer ud. Den ene var hendes genbo, og den anden en kvinde, der er medlem af de her grupper, kendte hun ikke. De oplysninger vælger vi at tro på«, siger Dansk Folkepartis partisekretær, Poul Lindholm Nielsen, til politiken.dk.

Skulle ikke have givet DF-jakke
Poul Lindholm Jensen mener, at det var lige lemfældigt nok af Bente Damhave at iføre den angiveligt ukendte kvinde, Majbrit Andersen, en jakke med partiets logo og valgslogan.

»Jeg ville aldrig tilbyde en fremmed at tage en DF-jakke på. Det er jo en slags uniform«, siger Poul Lindholm Nielsen.

DOKUMENTATION Bente Damhave og Majbrit Andersen

Partisekretæren understreger, at Dansk Folkeparti tager afstand fra både Frit Danmark og Vederfølner.

»Vi tog omgående kontakt til Bente Damhave, da vi hørte, at der fandtes et billede af hende og Majbrit Andersen. Vi vil ikke have noget som helst at gøre med nogen med tilknytning til de her grupper«, siger Poul Lindholm Nielsen.

Holder øje med Nyborg
Dansk Folkeparti vil nu være særligt opmærksom på, at Bente Damhave ikke endnu engang bliver fanget i kontakt med Frit Danmark eller Vederfølner.

»Vi holder øje med det«, siger Poul Lindholm Nielsen.

LÆS ARTIKELHøjreradikale stiller op til valg på Fyn

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Danmark
11. feb. KL. 21.32
35.000. Så mange får hvert år en kræftdiagnose. I 2010 fik én procent af dem kun et brev. - Foto: FRANDSEN FINN

Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke

Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren


Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe