Annonce
Annonce
Politik 7. nov. 2009 KL. 08.37

Politikere kræver bedre paskontrol

I årevis har Danmark overhørt krav om indførelse af et effektivt kontrolsystem.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Dansk Folkeparti vil her og nu have penge til nye scannere, der kan afsløre forfalskede stjålne pas.

Det siger DF’s næstformand, Peter Skaarup, der mener, at »det er til grin«, at Danmark ikke allerede har installeret det scanningssystem, der gør, at de danske pasmyndigheder kan kontrollere pas blandt de 19 millioner efterlyste rejsedokumenter, der er registreret i Interpols database.

LÆS OGSÅ Kontrollen med falske pas er dårlig

»Det er helt uholdbart, at vi ikke har de nødvendige hjælpemidler mod terrorisme og illegale personer, der kommer ind i Danmark«, siger Peter Skaarup, der allerede i dag – i forbindelse med forhandlingerne om næste års finanslov – vil kræve, at der bliver afsat penge til scannere.

»Med terrorsagen fra USA i frisk erindring og et klimatopmøde i december er det vist åbenlyst for enhver, at det vil være almindelig rettidig omhu, at vi får anskaffet de scannere hurtigst muligt«, siger partiets næstformand, Peter Skaarup.

Kun Schengen-pas kan scannes
I dag kan pasmyndighederne kun scanne pas, der kommer fra Schengen-samarbejdet. Men blandt andre Storbritannien, USA og Canada står udenfor, og det betyder, at kommer en terrorist med et stjålet britisk pas i Kastrup Lufthavn, vil det ikke optræde på Schengen-listen.

Skal det forfalskede pas afsløres, skal pasbetjenten fatte mistanke og trække personen til side. Herefter skal betjenten manuelt indtaste navn, pasnummer og udstedelsesland i en computer, som herefter vil gå gennem Interpols database – noget som alt sammen kunne være klaret automatisk, hvis Danmark havde indkøbt scannerne.

Hertil kommer, at EU i 2005 indgående bad medlemslandene gøre brug af alle midler for at dæmme op mod international terror og kriminalitet. Og i 2006 skrev Organisationen for Sikkerhed og samarbejde i Europa (OSCE) til bl.a. det danske Justitsministerium for at få Danmark til at indkøbe Interpol-systemet, fordi »terrorister og andre kriminelle fortsat krydser medlemslandenes grænser vedhjælp af mistede og stjålne pas«.

Socialdemokraterne: Makværk og skandale

Alligevel har regeringen ikke indført systemet, og det kalder den socialdemokratiske forsvarsordfører John Dyrby Paulsen for en »skandale«.

»Vi er i en situation, hvor danske soldater sætter livet på spil i Afghanistan i kampen mod terror, og så oplever vi det her. Det er noget makværk, og det kan kun gå for langsomt med at få det løst«, siger John Dyrby Paulsen, der peger på, at Danmark om halvanden måned er vært for et klimatopmøde, hvor aktivister fra hele verden vil rejse ind over grænsen.

»Og der har vi altså ikke mulighed for at tjekke om passet er efterlyst«, siger han.

Politiet: Vi lever op til reglerne
Hos Rigspolitiet afviser vicerigspolitichef Hans-Viggo Jensen at kommentere opfordringerne fra EU og OSCE, fordi han »ikke har kendskab til dem«.

»Jeg kan kun sige, at i og med, at vi scanner pas i Schengen-databasen samt vores nationale register, så lever vi op til de forpligtelser, vi er pålagt fra EU’s side«, siger Hans Viggo Jensen.

Men er det godt nok, at vi ikke scanner for falske amerikanske pas, når vi lige har set, at to personer er blevet arresteret i USA, fordi de planlagde terror mod Morgenavisen Jyllands-Posten her i Danmark?

»Det er et retorisk spørgsmål, som jeg ikke vil kommentere. Jeg kan bare sige, at vi lever op til vores internationale forpligtelser, og at vi derudover har en løbende vurdering af, hvilke systemer vi skal have i vores paskontrol. Men de vurderinger ønsker jeg ikke at udtale mig om«, siger Hans-Viggo Jensen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Politik
13. feb. KL. 12.32
Foto: LEHMANN MARTIN

Venstre: Regeringen mangler en klar plan for Syrien

Verdenssamfundet bør tage ansvar for situationen i Syrien, mener V.

Musik
13. feb. KL. 12.10
Død. Whitney Houston blev 48 år. - Foto: Darrin Bush/AP

Apple malkede Whitneys død med opskruet pris

Prisen på souldivaens 'ultimate collection' steg markant efter hendes død.

Sport
13. feb. KL. 10.42 opdateret KL. 11.15
Debutant. Stævnet i Panama var Lance Armstrongs første i Ironmanserien, som World Triathlon Corporation står bag. - Foto: Arnulfo Franco/AP

Armstrong undgik dopingkontrollen

Rasmus Henning undrer sig over at top 3 ved triatlonstævnet i Panama ikke blev dopingtestet.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe