Annonce
Annonce
Politik 8. nov. 2009 KL. 18.49

Finanslovforhandlinger trækker ud

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er knaster med en vækstpakke samt et supersygehus i Vestjylland.

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) fik ikke som ønsket sin finanslov på plads søndag aften.

Han forhandler videre med Dansk Folkeparti mandag morgen med en tung dagsorden.

Her er knasterne ifølge Ritzaus oplysninger især, at Dansk Folkeparti ønsker en vækstpakke på otte milliarder kroner, mens regeringen holder på pengene.

Prisloft for ældremad
Desuden volder det problemer, at DF foreslår en nyt supersygehus i Midt- og Vestjylland placeret i Aulum tættere på Holstebro, mens medicinske eksperter har peget på Gødstrup nær Herning.

Det bliver ikke lettere af, at Gødstrup blev nævnt af statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i sin åbningstale i Folketinget om nye supersygehuse for 40 milliarder kroner.

Dagsordenen rummer desuden et prisloft over ældremad, kompensation til politikredse udenfor København for bandekrigen og hjælp til domstole samt ældrecheck.

Mange uafklarede emner
DF's leder Pia Kjærsgaard håber, at parterne mandag kan slå de sidste søm i en aftale.

»Det siger finansministeren, men det sagde han også i går (lørdag)«, siger hun.

Pia Kjærsgaard understreger, at dagsordenen stadig rummer mange uafklarede emner.

»Der er vækstpakken, medicinske patienter, prisloft over ældremad, formuegrænsen for ældrecheck og andre ydelser og H1N1-vaccine. Der er mange uafklarede spørgsmål«, siger DF's leder.

Hun tør ikke vurdere, om forhandlingerne fortsætter til tirsdag, men understreger, at parterne ikke vil tage natten i brug.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 17.49 opdateret KL. 20.20
Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

Demonstranter og politi udkæmper voldsomme gadekampe i Athen

Bygninger er stukket i brand forud for afstemning om græsk sparepakke.

Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Danmark
12. feb. KL. 17.22
Kritik. De ansatte på bostedet forstår ikke den megen kritik, som der er kommet frem efter drabet på ders kollega. - Foto: NORDE ERNST VAN

Ansatte raser over kritik efter drab på kollega

Ansatte på bostedet Blåkærgård er kede af det og frustrerede over kritik.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe