Annonce
Annonce
Politik 9. nov. 2009 KL. 15.14

Enhedslisten modsætter sig budgetforlig

Børne- og Ungdomsudvalget i København vil i dag blive mødt af forældreprotester, når budgettet forhandles på plads.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er ikke en populær beslutning, de københavnske politikere skal tage i dag.

Børne- og Ungdomsudvalget skal forhandle den sidste tvist om budgettet for 2010, der drejer sig om en besparelse på 47 millioner kroner på daginstitutionerne.

Vrede forældre vil møde op foran rådhuset og en strejke blandt pædagoger er sandsynlig.

Og nu ser Enhedslisten ud til at have fået kolde tæer. Partiet vil ikke stemme for budgettet, hvis ikke besparelserne bliver rykket fra børnene i daginstitutionerne til administrationen på rådhuset.

»Besparelserne kommer til at gå ud over institutionerne, hvor der bliver færre voksne per barn«, siger Rikke Lauritzen, der sidder i Børne- og Ungdomsudvalget for Enhedslisten.

Har selv været med til at beslutte nedskæringer
Men Enhedslisten har jo selv været til at forhandle budgettet igennem i byrådet. Kan det komme til at betyde, at I melder jer helt ud af forliget?

»Hvis teksten ikke blive revideret, kan det blive konsekvensen. Som tingene ligger nu, kan jeg ikke stemme for. Men jeg har selv nogle forslag med til mødet, om hvordan vi kan spare 47 millioner på andre områder«, siger hun.

Enhedslisten ser gerne, at besparelserne i højere grad rammer administrationen, der ellers allerede er hårdt ramt af sparekniven.

I sidste uge modtog omkring 50 medarbejdere i Børne- og Ungdomsforvaltningen en fyreseddel.

LÆS ARTIKELKøbenhavns Kommune skærer 80 job væk

Det punkt, der skal diskuteres på dagens møde, handler om de såkaldte kompensationsordninger, der berører 450 københavnske daginstitutioner.

Ordningen har til formål at kompensere institutioner, der på grund af deres fysiske placering - eksempelvis i et etagebyggeri - skal bruge flere ressourcer til eksempelvis at komme op og ned ad trapper og til at komme på en legeplads.

Udskudt fra møde onsdag
Diskussionen om kompensationsordningen blev udskudt på et udvalgsmøde onsdag.

Efterfølgende sagde de radikales Kasper Johansen (R), at det »nærmede sig et forligsbrud« fra Socialdemokraterne, SF og Enhedslisten, da de generelle besparelser for kommunen allerede er vedtaget i byrådet af samtlige partier.

Han undrer sig over, at Enhedslisten nu stiller sig på bagbenene.

»Vi kan jo ikke redde det her ved at skære alene på administration. Og det undrer mig, at Enhedslistens egen ordfører, der sad med til budgetforhandlingerne, nu siger, at der bliver skæret for meget på budgtet. Det skulle hun jo have sagt noget tidligere så«, siger Kasper Johansen.

Protester fra forældre
Udvalget vil blive mødt af protesterende forældre, der er utilfredse med udsigten til massive besparelser på daginstitutionerne.

»Vi har bedt både Frank Jensen, Bo Asmus Kjeldgaard såvel som hele Børne- og Ungdomsudvalget om at dukke op og sige noget til forældrene. Men det ser ikke ud til, at nogen af dem tør se forældrene i øjnene«, sige Nina Reffstrup.

Hun sidder i bestyrelsen for Københavns Forældreorganisation, der afholder demonstration ved Københavns Rådhus klokken 15.30.

Også pædagogerne er utilfredse.

LÆS ARTIKELDaginstitutioner rammes hårdt af sparekniv

»En besparelse på kompensationsordningen vil smadre hele systemet omkring de kommunale daginstitutioner. Der vil være personaleflugt fra institutioner, hvor man skal rende og ned af trapper og rende over gaden for at komme på legepladsen. Det vil forringe det fysiske og psykiske arbejdsmiljø«, siger Jan Hoby, der er næstformand for Landsforeningen af Socialpædagoger.

Mulige strejker fra imorgen
Jan Hoby forventer, at fra der i morgen vil være strejker blandt pædagogerne.

»Vi vil naturligvis forsøge at tale vores tillidsfolk fra at nedlægge arbejdet, men frustrationen er så stor, at jeg ikke tror, at det vil lykkedes. Jeg tror, at der meget stor chance for, at der vil være arbejdsnedlæggelse i morgen blandt pædagogerne på kommunale daginstitutioner«, siger han.

Børne- og ungdomsborgmester Bo Asmus Kjeldgaard (SF) har tidligere erkendt, at de samlede besparelser på 250 millioner kroner vil betyde, at serviceniveauet bliver dårligere på folkeskoler og på daginstitutioner.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
11. feb. KL. 13.43 opdateret KL. 14.16

Syrisk general skudt ned foran sit hjem

En højtstående syrisk officer, der også er læge, er blevet dræbt under oprøret i Syrien.

Internationalt
11. feb. KL. 12.53
Taget. Otte personer med forbindelse til den britiske efterforskning af mediefolks bestikkelser af politiansatte er blevet anholdt til morgen. - Foto: ADAM BUTLER/AP

Fem ansatte på Murdoch-avis er anholdt

Ansatte på den britiske tabloidavis The Sun er blevet anholdt.

Bagside-tv
11. feb. KL. 14.18

San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes

Et yoga-rum i lufthavnen i San Francisco er et kæmpe hit blandt passagerne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Idyl. Det kan nemt koste 700 kroner at få en let frokost på Glyptoteket, men til gengæld er det en af de mest stemningsfulde cafeer i byen. - Foto: Martin Bubandt
11. feb. KL. 09.00

Smagfuld museumscafé serverer dyr idyl

ibyen anbefaler

restaurant & cafe