Annonce
Politik 11. nov. 2009 KL. 14.28

DF afviser aftale om motorvej

DF har ikke fået en jysk motorvej for at lukke sygehus-strid, siger partiet.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Dansk Folkeparti afviser, at der skulle være indgået et kompromis mellem regeringen og Dansk Folkeparti om en motorvej mellem Herning og Holstebro.

Jp.dk skrev tidligere, at DF havde droppet sin modstand mod et nyt supersygehus i Gødstrup mod, at der blev bygget en motorvej mellem Herning og Holstebro.

»Vi afviser noget om en handel om en motorvej«, siger en centralt placeret kilde i Dansk Folkeparti til Ritzau.

LÆS OGSÅMotorvej i spil som plaster for sygehusnederlag

SF’s gruppeformand, Ole Sohn, har netop benyttet Folketingets spørgetid til at spørge statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), om der findes en sådan aftale.

I Ole Sohns optik ville en studehandel med en motorvej betyde, at regeringen bryder det trafikforlig, der for nylig blev indgået mellem regeringen, Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne, SF, De Radikale og Liberal Alliance.

Statsministeren ville ikke afvise, at der skulle være en aftale:

»Regeringen vedstår sig selvfølgelig sine forlig, men jeg må også helt ærligt sige, at når vi taler om for eksempel infrastrukturinvesteringer, så har der aldrig været et forbud mod at gøre noget mere«, siger Lars Løkke Rasmussen.

Opdateres

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 17.49 opdateret KL. 20.20
Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

Demonstranter og politi udkæmper voldsomme gadekampe i Athen

Bygninger er stukket i brand forud for afstemning om græsk sparepakke.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Danmark
12. feb. KL. 17.22
Kritik. De ansatte på bostedet forstår ikke den megen kritik, som der er kommet frem efter drabet på ders kollega. - Foto: NORDE ERNST VAN

Ansatte raser over kritik efter drab på kollega

Ansatte på bostedet Blåkærgård er kede af det og frustrerede over kritik.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe