Annonce
Politik 24. nov. 2009 KL. 23.03

Pia K.: Nedlæg Klimaministeriet efter topmøde

Andre ministerier kan sagtens overtage opgaverne, mener Dansk Folkeparti.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Står det til Dansk Folkeparti, bliver nyudnævnte Lykke Friis' (V) tid som klimaminister kort. DF-formand Pia Kjærsgaard opfordrer nu regeringen til at nedlægge Klimaministeriet, når klimatopmødet i København er overstået.

»Det ville være meningsløst andet. De opgaver, som ligger tilbage, kan sagtens varetages fuldt forsvarligt af andre ministerier, når topmødet er afsluttet«, siger hun til Information.

Pia Kjærsgaard understreger, at der stadig skal være opmærksomhed på miljø- og klimaspørgsmål. Men hun forventer, at Lars Løkke Rasmussen (V) i forbindelse med en større rokade efter nytår vil nedlægge Klimaministeriet.

LÆS ARTIKELEkspert: Ny rokade efter nytår

Der er dog ikke tale om et nagelfast krav fra DF-lederen.

»Det bliver en del af den almindelige samtale. Men jeg tror nu, at han er modtagelig over for tanken«, siger Pia Kjærsgaard.

K afviser kravet
Dét er regeringen dog på ingen måde, siger de konservatives miljø- og energiordfører Per Ørum Jørgensen.

»Klimaproblematikken forsvinder ikke den 19. december, når topmødet er overstået. Og samtidig ville det være et helt forkert signal for regeringen at sende, hvis man nedlagde Klimaministeriet«, siger han.

Han henviser til, at Danmark fortsætter i formandskabet for FN's COP15 hele næste år - og at der venter en lang række af opgaver i året, der kommer. Men han vil ikke uddybe sin kritik af Pia Kjærsgaards udmelding.

»Regeringen har allerede sendt et meget klart signal i og med, at vi i dag har udpeget en ny klimaminister. Så den diskussion er helt irrelevant«, siger Per Ørum Jørgensen.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe