Annonce
Politik 25. nov. 2009 KL. 11.00

Løkke afviser hurtig EU-afstemning

Der bliver ikke nogen afstemning i marts om at afskaffe rets- og forsvarsforbeholdet.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Afstemning

Hvordan bør vi stemme om EU-forbeholdene?
  • Lad os stemme om alle forbeholdene på én gang.
  • Lad os først stemme om forsvars- og retsforbeholdet. Euroforbeholdet må vente.
  • Vi skal slet ikke stemme om forbeholdene.
  • Vi må finde en anden end de nævnte løsninger.
0  har stemt

Trods en enig opfordring fra SF, Socialdemokraterne og de radikale afviser statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) de tre partiers forslag om at stemme om de danske EU-forbehold på rets- og forsvarsområdet.

Det oplyste de tre partiers ledere efter et møde om forbeholdene i Statsministeriet, hvor alle Folketingets partier deltog.

Inden mødet havde Villy Søvndal (SF), Magrethe Vestager (R) og Helle Thorning-Schmidt (S) i en fælles, skriftlig opfordring foreslået at sende forsvars- og retsforbeholdet til folkeafstemning 23. marts næste år.

LÆS ARTIKEL Oppositionen vil stemme om EU-forbehold

Det er statsministeren, der har indkaldt alle Folketingets EU-venlige partier til mødet for at diskutere konsekvenserne af, at Danmark med Lissabontraktatens ikræfttræden kommer til at stå uden for væsentlige dele af EU-samarbejdet på grund af de fire EU-forbehold.

DEBATSkal »big bang« afgøre forbeholdene?

Regeringen skriver i sit regeringsgrundlag, at vælgerne i denne valgperiode ved folkeafstemning skal have lejlighed til at tage stilling til de danske EU-forbehold.

DOKUMENTATIONLæs regeringsgrundlaget(eksternt link)

Men i oktober afviste Lars Løkke Rasmussen dog, at Euro-forbeholdet kunne komme til afstemning her og nu.

Den økonomiske krise og det milliardstore underskud på statens finanser betyder, at Danmark formentlig slet ikke opfylder de økonomiske krav til at være med i euroen, lød statsministerens begrundelse i sin åbningstale til Folketinget.

LÆS ARTIKELLøkke aflyser euro-afstemning

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Danmark
11. feb. KL. 21.32
35.000. Så mange får hvert år en kræftdiagnose. I 2010 fik én procent af dem kun et brev. - Foto: FRANDSEN FINN

Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke

Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe