-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Løkke: Jeg er ikke buddhist
Tibet. Statsminister Lars Løkke Rasmussen har allerede mødt Dalai Lama én gang og har derfor ikke behov for at møde ham igen. Det sagde han på et pressemøde i Bruxelles i dag. - Foto: ANJA NIEDRINGHAUS/AP
Statsministeren har ikke noget behov for at møde Dalai Lama igen.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hvis nogen skulle være i tvivl, er det nu ganske vist:
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) er ikke buddhist.
Den spøjse kommentar kom på et pressemøde i Bruxelles i dag, hvor statsministeren blev spurgt, om han vil møde Tibets åndelige leder Dalai Lama igen.
Frossent forhold under optøning
I går fremkom den danske regering med en erklæring om, at Danmark anerkender Kinas tilstedeværelse i Tibet.
Det har fået kritikere til at antyde, at erklæringen kommer yderst belejligt kun en uge før, de vigtige klimaforhandlinger med Kina skal afsluttes.
LÆS ARTIKEL Danmark siger nej til tibetansk selvstændighed
Men ifølge Lars Løkke Rasmussen kom erklæringen ikke for at forbedre muligheden for, at Kina optimerer deres klimaindsats.
»Der har været en tid, hvor forholdet mellem Kina og Danmark har været under frysepunktet. Det har været ved at fryse helt til«, sagde statsministeren.
Isnet forhold påvirker ikke COP15
På trods af det isnende forhold mellem stormagten Kina og Danmark, mener Lars Løkke Rasmussen ikke, at forhandlingerne hverken forud for eller under klimatopmødet i København har lidt skade.
»Uanset at det bilaterale forhold har været under frysepunktet, så har vi på FN-niveau haft et fint samarbejde«, sagde Løkke på pressemødet.
LÆS OGSÅ Ekspert: Alt for farligt at tirre kineserne
Statsministeren udtrykte tilfredshed med, at forholdet til Kina er blevet stabiliseret, da Kina i forhold til danske interesser på uddannelsesområdet, forskning og med danske erhvervsvirksomheder er en vigtig aktør.
Danmark og Kina har siden 2007 haft et intenst samarbejde omkring uddannelse og forskning, og flere tusinde studerende udveksles hvert år mellem de to lande.
Afstand til Tibets uafhængighed
Med erklæringen, som vil blive afleveret til den kinesiske delegation, der er i Kina under topmødet i Bella Center, vil Danmark fremover modsætte sig tibetansk selvstændighed.
Det stod klart efter mødet i Folketingets udenrigspolitiske nævn i går.
Udenrigsminister Per Stig Møller (K) sagde efter mødet til pressen:
»Vi har ikke sagt, at vi ikke vil møde ham igen. Vi har sagt, at et-Kina-politikken står vi ved, og et-Kina-politikken betyder også, at vi ikke kan gå ind for tibetansk selvstændighed«, sagde ministeren, der selv var med, da Dalai Lama gæstede Danmark i maj måned i år.
LÆS ARTIKEL Per Stig Møller: Kina vil straffe os
Og den danske statsminister afviser da heller ikke, at han ikke vil møde Dalai Lama igen.
Vil du møde Dalai Lama igen?
»Det ved jeg ikke, det kan jeg ikke tage stilling til. Jeg har mødtes med Dalai Lama før, og det var et spændende møde. Jeg mødte ham som kulturperson og religiøs leder. Nu er jeg jo ikke selv buddhist , og af den grund har jeg ikke noget særligt behov for at møde han igen«, sagde Lars Løkke Rasmussen.
Kinas regeringschef vil være at finde ved forhandlingsbordet i Bella Center i København i næste uge, når de politiske forhandlinger om en klimaaftale skal gå op i en højere enhed.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien
Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.
Adele gør rent bord ved årets Grammy
Kvinder vil have hoteller uden mænd
Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn
Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.
Studerende køber ekstra timer
Ronaldo sender Real tæt på guldet med hattrick
Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
Forsvarsspiller sender City til tops
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
7. feb. KL. 13.21 TV Her fejlciterer statsministeren sit regeringsgrundlag
7. feb. KL. 10.40 TV Redaktør: Politisk gennembrud i storstilet energireform
3. feb. KL. 14.42 TV »Børnechecken skaber intern splid i regeringen«
2. feb. KL. 11.29 TV Politisk redaktør: Intern magtkamp skaber drillehistorier
31. jan. KL. 10.56 TV Politisk redaktør: Nu kan regeringen skyde skylden på EU
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede
Regatta er det suveræne brætspil
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron
feb
feb
feb
feb
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
ibyen anbefaler
restaurant & cafe