FOKUS
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Engell: Politiundersøgelse vil ikke føre til noget
Politiønske. En dommerundersøgelse ville muligvis føre til noget, og det er derfor, forsvarsministeren Søren Gade (billedet) og regeringen hellere vil have en virkningsløs politianmeldelse, mener Hans Engell. (Arkivfoto) - Foto: Niels Christensen
En politiundersøgelse af, hvem der har lækket hemmelige oplysninger, er harmløs for forsvarsminister Søren Gade (V).
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
TV Tibetanske munke kræver Dalai Lama tilbage fra eksil
TV Her er årets bedste computerspil
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der kan ikke blive tale om at gennemføre en uvildig undersøgelse af, hvem der lækkede fortrolige oplysninger om en forestående operation i Irak.
Det fastholder forsvarsminister Søren Gade (V) og Venstres forsvarsordfører Karsten Nonbo. Til gengæld støtter de to en politiundersøgelse af sagen, og Gade understreger, at han vil være politiet behjælpelig.
Det er ikke så underligt, at Venstre vælger den strategi, mener den politiske kommentator Hans Engell. For en politiundersøgelse af lækagen er harmløs for Søren Gade.
LÆS OGSÅV: Politi skal undersøge lækagesag
»Politiundersøgelsen er en fuldstændig blindgyde. Politiet har ikke en jordisk chance for at komme til bunds i denne sag«, siger Hans Engell, der selv var konservativ forsvarsminister i 1982-87.
V ønsker ikke dommerundersøgelse
Efter SF's folketingsmedlem Jonas Dahl har politianmeldt forsvaret, er det blevet politiets opgave at forsøge at finde frem til, hvem der i 2007 fortalte pressen, at et hold jægersoldater skulle udsendes på en hemmelig mission til Irak. Men politiet vil ikke finde frem til ophavsmanden til lækken, mener Hans Engell.
LÆS OGSÅSF politianmelder lækage i forsvaret
»Politiet vil få en liste med navne på 50 politikere, 50 militære folk og 50 journalister, der kendte til oplysningen. Så kan de gå i gang med at afhøre dem. Men der er ikke den ringeste sandsynlighed for, at en af dem siger: 'Ja, det var mig, der orienterede TV 2'. Derfor er denne sag en blindgyde, der ikke vil føre til noget som helst«, siger han.
Skal en undersøgelse komme helt til bunds i sagen, kræver det en dommerundersøgelse, hvor de implicerede kan afhøres under vidneansvar og med sædvanlige retsgarantier.
En sådan undersøgelse ville kunne kortlægge hele forløbet omkring lækken, hvorimod politiundersøgelsen udelukkende søger at finde ud af, om der er grundlag for at rejse straffesag mod nogen.
LÆS OGSÅSoldater kræver undersøgelse af forsvarslæk
»En dommerundersøgelse ville muligvis føre nogen steder hen. Det er også derfor, Søren Gade og regeringen ikke er interesserede i den. Det er ikke godt at have sådan en undersøgelse hængende over hovedet, og den tager lang tid. En politiundersøgelse derimod er formentlig overstået om et par måneder, og der kommer ikke noget ud af den«, siger Hans Engell.
Lydoptagelse kan være afgørende
Foreløbig holder Dansk Folkeparti hånden over forsvarsministeren.
Støttepartiet vil ikke kræve en dommerundersøgelse, og dermed er der ikke politisk flertal for at sætte en stor undersøgelse i gang.
Men måske kan filminstruktøren Christoffer Guldbrandsen sætte skub i sagen. Han hævder at være i besiddelse af en lydoptagelse, hvoraf det fremgår, hvem der fortalte TV 2 om de hemmelige oplysninger. Instruktøren nægter dog at offentliggøre optagelsen.
LÆS OGSÅHemmelig lydoptagelse bringer DF i kog
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sidder formentlig med krydsede fingre og håber på, at lækagesagen ikke kommer længere end til den harmløse politiundersøgelse. For han har nok af dårlige sager på sit bord, påpeger Hans Engell.
»Sagen føjer sig til et billede af, at regeringen kun sidder med tabersager. Der er det mislykkede klimatopmøde, sagen om Jægerbogen, uenighed om burkaer og i weekenden viste den ottende meningsmåling i træk, at der er rødt flertal. Så det er klart, at Løkke er irriteret over situationen«, vurderer Hans Engell.
Sagen om forsvarslækagen
I 2007 blev fortrolige oplysninger om jægersoldaternes udsendelse til Irak lækket til en journalist på TV 2.
Bagefter forsøgte toppen af forsvaret at bremse, at historien kom ud. De mente, at den kunne bringe danske soldaters liv i fare.
I januar 2010 oplyser filminstruktøren Christoffer Guldbrandsen, at han har en lydfil, der dokumenterer, at det var forsvarsminister Søren Gades pressechef, Jacob Winther, der stod bag lækagen.
Daværende forsvarsminister Søren Gade (V) ønskede ikke at igangsætte en egentlig undersøgelse af sagen. Men sagen undersøges nu af politiet, da SF har politianmeldt lækagen.
Christoffer Guldbrandsen er manden bag påstanden om, at det skulle være Søren Gades pressechef, Jacob Winther, der har lækket fortolige oplysninger til pressen.
Guldbrandsen har lavet flere politiske dokumentarfilm, blandt andet 'Fogh bag facaden' og 'Lykketoft finale'.
Guldbrandsen står også bag filmen 'Den hemmelige krig', der beskriver, hvordan danske soldater har udleveret afghanske fanger til amerikanske styrker i Afghanistan, der senere udsatte dem for tortur.
Efter lanceringen af filmen fik Guldbrandsen at mærke, hvor stor magt Jacob Winther har, da det lykkedes Winther at dreje debatten fra at handle om danske soldaters ansvar til at handle om Guldbrandsens og DR's troværdighed.
Guldbrandsen startede debatten om lækagen, da han i januar sagde til filmmagasinet Ekko, at det er Jacob Winther, der har lækket de fortrolige oplysninger til TV 2.
Det har fået Jacob Winther til at planlægge en injuriesag mod Guldbrandsen. Guldbrandsen siger, at han går sagen imøde med sindsro. Han har nemlig efter eget udsagn en lydoptagelse, der dokumenterer, at det ér Jacob Winther, der står bag lækagen.
Jacob Winther har været pressechef i Forvarsministeriet i 2004. Her har han navigeret i for eksempel sagen om Thomas Ratsachs bog 'Jæger - i krig med eliten', der endte med, at ministeriet nu selv bliver undersøgt at forsvarets auditører i forbindelse med, at forsvaret fremstillede en falsk arabisk oversættelse af bogen.
Tidligere har Jacob Winther håndteret polemikken om filmen' Den hemmelige krig', som blev sendt på DR. Filmens påstand var, at danske soldater har udleveret afghanske fanger til tortur hos amerikanske styrker i Afghanistan i 2002. Men det lykkedes Winther at få debatten til at handle om noget helt andet: nemlig om DR's troværdighed.
Filmen var instrueret af netop Christoffer Guldbrandsen, der står bag de aktuelle anklager om, at Jacob Winther skulle have lækket fortrolige oplysninger om en kommende jægermission i Irak.
Jacob Winther har meddelt, at han vil anlægge en injuriesag mod Christoffer Guldbrandsen på grund af beskyldningerne.
Winther er 40 år, opvokset i Silkeborg og har en uddannelse som bankrådgiver med sig i bagagen.
Det var TV 2's journalist Rasmus Tantholdt, der modtog oplysningen om, at Jægerkorpset skulle sendes til Irak.
TV 2's erfarne politiske journalist Kaare R. Skou siger, at oplysningen kom fra Forsvarsministeriet. Men TV-stationens nyhedschef, Michael Dyrby, hævder, at kun en håndfuld TV 2-medarbejdere ved, hvem kilden til oplysningen er, og at Kaare R. Skou ikke er en af dem.
Michael Dyrby beklager, at Kaare R. Skou vil afsløre hemmelige kilder, og TV 2 sender efterfølgende Kaare R. Skou på tvungen afspadsering.
9. februar meddeler DR, at at en medarbejder i DR Oplysning på eget initiativ har båndet og videregivet optagelser fra en telefonsamtale, som har relation til sagen om den mulige lækage i Forsvarsministeriet.
Optagelsen er angiveligt identisk med den lydoptagelse som ifølge Christoffer Guldbrandsens advokat »utvetydigt dokumenterer«, at forsvarsminister Søren Gades pressechef, Jacob Winther, er ophavsmand til lækket om udstationeringen af jægersoldater i Irak i 2007.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Kirken kræver flere penge ind
Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.
Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke
Ekspert: Hjælp er udsigtsløs for grækerne
Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm
Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.
Osasuna river Barcelonas titelhåb i laser
»Måske er vi her ikke i morgen«
Murdoch lover: The Sun kører videre
Fem af avisens ansatte blev tidligere i dag anholdt.
USA vil bruge 1.000 milliarder på nye våben
Syrisk opgør rykker ind i Libanon
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
8. feb. KL. 14.09 TV Redaktør: Papkassenotatet er alvorligt for forsvaret
1. feb. KL. 14.36 TV Slukningsarbejde efter storbrand i Valby trækker ud
1. feb. KL. 09.34 TV TV 2 Vejret: Det bliver virkelig, virkelig koldt
31. jan. KL. 17.07 TV Flammerne har ædt et helt tag i Valby
31. jan. KL. 17.05 TV Tagbrand hærger etagekompleks i Valby
feb
feb
feb
feb
Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Konny og Egon nyder livet: »Måske er vi her ikke i morgen«
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron