Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Løkke: Lækagesagen er en belastning
jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN
Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Briterne fejrer regenten med whisky til én million kroner
TV Se Whitney Houstons sidste optræden
TV Zambia gik amok efter sejren i African Nations Cup
TV Mand poserer på catwalken som kvindelig supermodel
TV Grammykunstnere hyldede Whitney Houston
TV Spareplan antænder græsk raseri
TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den verserende sag om et læk at fortrolige oplysninger om en dansk jægermission i Irak får nu ny næring.
Efter et møde i Udenrigspolitisk Nævn kalder statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) lækagesagen for »belastende«.
»Sagen er en belastning for alle«, siger Lars Løkke Rasmussen og tilføjer, at han er træt af ikke at se nogen beviser.
REPORTAGELøkke: Det var ikke nogen hovsa-ferie
»Jeg kan derfor kun opfordre dem, der mener, at de er i besiddelse af et eller andet bevis eller en 'smoking gun', til at få det frem på bordet. Alt andet er utilstedeligt«.
Selv afviser statsministeren at iværksætte en intern undersøgelse. Dog føler han især med de mange personer, der nu venter på at få deres navn renset. Det er ikke rimeligt at lade dem vente, mener Lars Løkke Rasmussen.
»Principielt er det helt urimeligt, at folk skal gå på arbejde med en mistanke hængende over sig uden mulighed for at bevise deres uskyld«, siger han.
Træt af DR
Senest er det kommet frem, at den omdiskuterede lydoptagelse, der angiveligt beviser, hvem der lækkede fortrolige oplysninger om danske jægersoldaters udsendelse til Irak, stammer fra Danmarks Radio.
LÆS OGSÅGuldbrandsen fik lydoptagelse fra DR-medarbejder
Ledelsen i DR fortæller således, at »en medarbejder i DR Oplysning på eget initiativ har båndet og videregivet optagelser fra en telefonsamtale, som har relation til sagen om den mulige lækage i Forsvarsministeriet«.
Løkke har fuld tillid til Gade
Og netop DR får også et par ord med på vejen.
»Jeg kan bare forholde mig til det forhold, at Danmarks Radio nu dag efter dag efter dag efter dag kører denne her sag, som mere end insinuerer, at der skulle være en af Forsvarsministeriets medarbejdere, der har begået noget ulovligt«.
»Men politiet efterforsker sagen, og det er et almindeligt retsprincip i det danske samfund, at man er uskyldig, indtil det modsatte er bevist«, siger Lars Løkke Rasmussen, der understreger, at han »har fuld tillid til forsvarsministeren«.
»Jeg ved, at han har spurgt sin pressechef, om han stod bag lækagen, og det har han afvist. Derfor er der ikke nogen sag«, siger han.
Aaen kræver intern undersøgelse
Enhedslistens forsvarsordfører, Frank Aaen, har imidlertid svært ved at forstå, at man ikke iværksætter en intern undersøgelse af lækagesagen - især når statsministeren nu kalder sagen for »en belastning«.
»Hvis lækken kommer fra ministerens nærmeste kreds, så er det en medarbejder, der dagligt håndterer hemmeligheder, og derfor må det her afklares fuldstændigt«, siger Frank Aaen.
»Det er fantastisk, at ministeren kan have den usikkerhed om sit eget system uden at iværksætte en undersøgelse«, tilføjer han.
Sagen om forsvarslækagen
I 2007 blev fortrolige oplysninger om jægersoldaternes udsendelse til Irak lækket til en journalist på TV 2.
Bagefter forsøgte toppen af forsvaret at bremse, at historien kom ud. De mente, at den kunne bringe danske soldaters liv i fare.
I januar 2010 oplyser filminstruktøren Christoffer Guldbrandsen, at han har en lydfil, der dokumenterer, at det var forsvarsminister Søren Gades pressechef, Jacob Winther, der stod bag lækagen.
Daværende forsvarsminister Søren Gade (V) ønskede ikke at igangsætte en egentlig undersøgelse af sagen. Men sagen undersøges nu af politiet, da SF har politianmeldt lækagen.
Christoffer Guldbrandsen er manden bag påstanden om, at det skulle være Søren Gades pressechef, Jacob Winther, der har lækket fortolige oplysninger til pressen.
Guldbrandsen har lavet flere politiske dokumentarfilm, blandt andet 'Fogh bag facaden' og 'Lykketoft finale'.
Guldbrandsen står også bag filmen 'Den hemmelige krig', der beskriver, hvordan danske soldater har udleveret afghanske fanger til amerikanske styrker i Afghanistan, der senere udsatte dem for tortur.
Efter lanceringen af filmen fik Guldbrandsen at mærke, hvor stor magt Jacob Winther har, da det lykkedes Winther at dreje debatten fra at handle om danske soldaters ansvar til at handle om Guldbrandsens og DR's troværdighed.
Guldbrandsen startede debatten om lækagen, da han i januar sagde til filmmagasinet Ekko, at det er Jacob Winther, der har lækket de fortrolige oplysninger til TV 2.
Det har fået Jacob Winther til at planlægge en injuriesag mod Guldbrandsen. Guldbrandsen siger, at han går sagen imøde med sindsro. Han har nemlig efter eget udsagn en lydoptagelse, der dokumenterer, at det ér Jacob Winther, der står bag lækagen.
Jacob Winther har været pressechef i Forvarsministeriet i 2004. Her har han navigeret i for eksempel sagen om Thomas Ratsachs bog 'Jæger - i krig med eliten', der endte med, at ministeriet nu selv bliver undersøgt at forsvarets auditører i forbindelse med, at forsvaret fremstillede en falsk arabisk oversættelse af bogen.
Tidligere har Jacob Winther håndteret polemikken om filmen' Den hemmelige krig', som blev sendt på DR. Filmens påstand var, at danske soldater har udleveret afghanske fanger til tortur hos amerikanske styrker i Afghanistan i 2002. Men det lykkedes Winther at få debatten til at handle om noget helt andet: nemlig om DR's troværdighed.
Filmen var instrueret af netop Christoffer Guldbrandsen, der står bag de aktuelle anklager om, at Jacob Winther skulle have lækket fortrolige oplysninger om en kommende jægermission i Irak.
Jacob Winther har meddelt, at han vil anlægge en injuriesag mod Christoffer Guldbrandsen på grund af beskyldningerne.
Winther er 40 år, opvokset i Silkeborg og har en uddannelse som bankrådgiver med sig i bagagen.
Det var TV 2's journalist Rasmus Tantholdt, der modtog oplysningen om, at Jægerkorpset skulle sendes til Irak.
TV 2's erfarne politiske journalist Kaare R. Skou siger, at oplysningen kom fra Forsvarsministeriet. Men TV-stationens nyhedschef, Michael Dyrby, hævder, at kun en håndfuld TV 2-medarbejdere ved, hvem kilden til oplysningen er, og at Kaare R. Skou ikke er en af dem.
Michael Dyrby beklager, at Kaare R. Skou vil afsløre hemmelige kilder, og TV 2 sender efterfølgende Kaare R. Skou på tvungen afspadsering.
9. februar meddeler DR, at at en medarbejder i DR Oplysning på eget initiativ har båndet og videregivet optagelser fra en telefonsamtale, som har relation til sagen om den mulige lækage i Forsvarsministeriet.
Optagelsen er angiveligt identisk med den lydoptagelse som ifølge Christoffer Guldbrandsens advokat »utvetydigt dokumenterer«, at forsvarsminister Søren Gades pressechef, Jacob Winther, er ophavsmand til lækket om udstationeringen af jægersoldater i Irak i 2007.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Familiefar anklaget for drab på to døtre
Ifølge politiet slog han sine døtre ihjel i en bilbrand i en tysk skov. I næste uge kommer manden for retten.
EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner
Kommune: Ansatte må kun holde kaffepause i et kvarter om ugen
Helsingør Kommune slukker fra nytår helt for smøgerne i arbejdstiden.
Obamas skatter rammer USA's rige
Republikanerne raser over skattestigninger for de mest velstillede amerikanere.
El-racerbil er et kørende batteri
Ekspert i retspsykiatri: Breiviks diagnose er korrekt
Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes
Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.
Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«
Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.
Israel anklager Iran for attentater mod diplomatbiler
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
8. feb. KL. 14.09 TV Redaktør: Papkassenotatet er alvorligt for forsvaret
1. feb. KL. 14.36 TV Slukningsarbejde efter storbrand i Valby trækker ud
1. feb. KL. 09.34 TV TV 2 Vejret: Det bliver virkelig, virkelig koldt
31. jan. KL. 17.07 TV Flammerne har ædt et helt tag i Valby
31. jan. KL. 17.05 TV Tagbrand hærger etagekompleks i Valby
feb
feb
feb
feb
Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper
Sådan giver du mors frikadeller baghjul - del 1