Annonce
Annonce
Politik 9. feb. 2010 KL. 20.21

SF: Hyklernes koalition stemte for EU-Kommissionen

S har solgt sig dyrt over for Kommissionen, lover Dan Jørgensen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er fristende at aflevere sådan en proteststemme, som SF har gjort. Men det er bare ikke den rigtige måde at opnå indflydelse på

Dan Jørgensen (S)

I dag fik EU en ny Kommission, da de 27 kommissærer blev godkendt af et overvældende flertal i Europaparlamentet.

Jose Manuel Barroso kalder det et »nyt kapitel i det europæiske eventyr«.

LÆS ARTIKELBarrosos kommission får grønt lys fra Parlamentet

Mindre begejstrede er SF, der sammen resten af den grønne gruppe i parlamentet, stemte imod.

»Der er for mange kommissærer, som er alt for svage. Kommissærer, der under parlamentets høringer i den seneste måned, har vist, at de har meget lille viden om deres ansvarsområder og heller ikke har nogle redskaber til at løse de problemer, de står over for på deres repektive områder«, siger Emilie Turunen fra SF til politiken.dk.

»Hyklere«
Hun mener ja-siden af parlamentet repræsenterer hyklernes koalition, de da de ikke har kunnet levere en fælles begrundelse for godkende Kommissionen, eller hvorfor lige præcise de valgte kommissærer er de rette til posten.

Hun undrer sig især over, at Socialdemokraterne har valgt at stemme for den »uambitiøse« kommission, som de selv har været meget store kritikere af.

Under formiddagens diskussion af den nye kommission, sagde formanden for Socialdemokraterne i Parlamentet, at Kommissionen er »besat af markedet« og ignorerer sociale emner.

Afstod fra fristelsen til proteststemme
Alligevel kan den det socialdemokratiske parlamentsmedlem Dan Jørgensen kun ryste på hovedet af SF's kritik.

»Det er fristende at aflevere sådan en proteststemme, som SF har gjort. Men det er bare ikke den rigtige måde at opnå indflydelse«.

»Vi vælger i stedet at acceptere, at der et borgerligt flertal i Europa, og at de enkelte lande, selv vælger deres kommissær. Det kan vi ikke lave om på. Til gengæld har vi bedt om at få en udenrigskommissær, der er socialdemokrat. Det har vi fået i Catharine Ashton«.

LÆS ARTIKELBritisk baronesse stiler mod EU- topjob

»Samtidig har vi stillet en række krav til den aftale, som er indgået mellem Kommissionen og Parlamentet, som kommer til give Parlamentet mere indflydelse de næste fem år blandt andet ved at give os forøget initiativret«.

Aftalen blev vedtaget i dag umiddelbart før afstemningen om en den nye kommission. Den sætter nogle mere præcise rammer for de beføjelser Parlamentet har fået med Lissabon-traktaten over for Kommissionen.

Barroso vil skabe flere arbejdspladser
Også regeringspartierne Venstre og Konservative, der sidder i henholdsvis den liberale og den kristelige konservative gruppe, stemte for Kommissionen.

»Barroso har fået en kommission, der står for at skaffe arbejdspladser, hvilket et strengt nødvendigt i den krise, som vi står midt i«, Bendt Bendtsen.

»Jeg er overbevist om at den nye kommission er sin opgave voksen«.

Dansk Folkeparti og Søren Søndergaard fra Folkebevægelsen imod EU stemte imod.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

restaurant & cafe