-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Konservative forsvarer animeret børneporno
SKEPTISK. Tom Behnke (K) vil ikke kaste sig betingelsesløst ud i et forbud af animeret børneporno. - Foto: JENS DRESLING
Fiktiv børnoporno inspirerer til overgreb, siger psykolog. K skeptisk over for forbud.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Afstemning
Skal animeret børneporno fortsat være tilladt i Danmark?
Ja, et forbud vil være en begrænsning af ytringsfriheden
Nej, det bør forbydes som i de øvrige skandinaviske lande
Ved ikke
Socialdemokratiets forslag om et forbud af animeret børneporno møder skepsis fra de konservative.
Retsordfører Tom Behnke (K) tøver med at tilslutte sig forbuddet.
»Når vi taler børneporno, er det noget, vi tager meget alvorligt. Synderne skal straffes hårdt og konsekvent. Men når vi taler animeret børneporno, er det en anden situation. Det er jo fiktivt, og der er ikke nogen børn, der har lidt overlast eller taget skade i fremstillingen af materialet - i modsætning til med virkelig børneporno«, siger han.
Den 'fiktive' form for børneporno er - modsat de øvrige skandinaviske lande - tilladt i Danmark. Men det urimeligt, mener socialdemokraterne, der derfor nu forsøger at få animeret børneporno forbudt. Et initiativ, der får ubetinget opbakning fra SF og Dansk Folkeparti.
LÆS ARTIKELS vil forbyde lovlig børneporno
Tom Behnke maner imidlertid til besindelse og peger på, at det er børnene, det handler om - ikke tankerne.
»Det er en offerløs situation, og derfor er jeg noget skeptisk over for forslaget. For hvad er det egentlig, man straffer for? Det næste bliver jo, at vi skal se ind i hovedet på folk og straffe dem for deres tanker«, siger den konservative retsordfører.
S: Leder til rigtige overgreb
Tom Behnkes udmelding strider direkte imod Socialdemokratiets holdning i sagen.
»Folk, der ser animeret børneporno, bliver fastholdt i en krænkeradfærd og ikke konfronteret med, at det er forbudt at gøre de her ting i virkeligheden. Derfor kan det lede til disse mennesker i retningen af almindelig børneporno og rigtige overgreb«, sagde retsordfører Karen Hækkerup (S) i går til politiken.dk.
Tom Behnke er dog lydhør over for et forslag om forbud, hvis det kan påvises, at et forbud vil hjælpe.
DOKUMENTATIONLæs beslutningsforslaget(eksternt link)
»Hvis der er videnskabeligt belæg for at sige, at animeret børnepornografi kan aktivere pædofile, så er det en ny situation. Så vil jeg gerne være med til at diskutere det«, siger Tom Behnke.
Men det videnskabelige bevis eksisterer allerede, siger psykolog hos Red Barnet, Kuno Sørensen. Der er nemlig en risiko for, at de seksuelle handlinger som børnene udsætte for på tegninger og film, kan inspirere nogle til at prøve det i virkeligheden.
»Forskning viser, at en sårbar og udsat gruppe vil kunne lade sig påvirke af det her«, fastslår han.
Kan ikke skelne
Lignende mekanismer ses således hos personer, der spiller voldsspil, læser anoreksi-manualer eller fordyber sig i racistiske og nazistiske tekster på internettet, fortæller Kuno Sørensen.
»De vil ikke kunne skelne mellem fantasi og virkelighed og vil dermed lade sig suge ind i det pågældende univers og blive så optaget af det, at de også vil prøve det i virkeligheden«.
Kuno Sørensen skønner, at Red Barnet hver uge modtager 1-2 anmeldelser fra danskerne om hjemmesider, der viser animeret børneporno. Det årlige antal anmeldelser af børnepornografiske hjemmesider ligger ifølge Red Barnet på godt 6.000.
Hver anden imod forbud
En afstemning blandt brugerne af politiken.dk viser, at hver anden fortsat ønsker animeret børneporno tilladt i Danmark.
40 procent ønsker et forbud, mens hver tiende ikke vil tage stilling.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Græsk regeringsparti nægter at stemme for spareplan
Græsk politiker er utilfreds med den aftale, der skal redde landets økonomi.
Sådan gennembryder hackerne NemID's bolværk
Bilist svarer V-politiker igen: Der er trafik så hatten passer
Her er politiets beviser mod Anders Breivik
Norsk politi viser nu den enorme mængde fysiske beviser frem for medierne.
Weekendvideoen: Sådan løber man op ad en mur
Politikens vinder-fotograf: »Tager du pis på mig?«
Ambulance kører sammen med modkørende
Flere kan være kvæstet efter ulykke i Nordsjælland.
Oprørere slår til mod Assads sikkerhedsstyrker
To-årig dreng blev også forsøgt myrdet under drab i bygd
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
7. feb. KL. 13.21 TV Her fejlciterer statsministeren sit regeringsgrundlag
7. feb. KL. 10.40 TV Redaktør: Politisk gennembrud i storstilet energireform
3. feb. KL. 14.42 TV »Børnechecken skaber intern splid i regeringen«
2. feb. KL. 11.29 TV Politisk redaktør: Intern magtkamp skaber drillehistorier
31. jan. KL. 10.56 TV Politisk redaktør: Nu kan regeringen skyde skylden på EU
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede
Din nye postkasse kan invitere tyvene indenfor i ferien
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron
feb
feb
feb
feb
Lattekunstnerne forvandler økomælk til roser og tulipaner
ibyen anbefaler
restaurant & cafe