Annonce
Politik 18. mar. 2010 KL. 06.40

Flertal: Søvndal er egnet som minister

SF-lederen har forbedret oppositionens mulighed for at danne regering, mener seks ud af ti.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den politiske linje, som partiformand i SF Villy Søvndal har ført, har forbedret oppositionens muligheder for at danne regering efter næste folketingsvalg.

Helt præcist er 62 procent af de danske vælgere overbevist om, at SF-lederens gøren og laden har øget chancerne for at få en kommende rød statsminister.

Det viser en meningsmåling, som Megafon har lavet for Politiken og TV2.

Flertal: SF er regeringsegnede
Blot 9 procent mener, at Villy Søvndals linje har skadet mulighederne for et regeringsskifte, mens 21 procent mener, at han hverken har gjort skade eller gavn.

Desuden viser målingen, der bygger på svar fra 1.129 respondenter, at 54 procent af danskerne er helt eller overvejende enige i, at Søvndal og SF er egnede til at sidde med i en regering. 35 procent mener det modsatte.

Partilederen er de seneste år blevet beskyldt for at højredreje sit parti. Senest i sagen om den kønsopdelte mødrecafé på Holbergsskolen i København, som Villy Søvndal gik kraftigt til angreb på. Efter stor mediebevågenhed og udtalt kritik fra baglandet trak Søvndal i land igen på forsiden af Politiken.

LÆS OGSÅSøvndal trækker i land i skolesag

Men Søvndals linje ser altså ikke ud til at påvirke SF negativt.

Foruden den store tiltro til Villy Søvndals politiske linje viser meningsmålingen desuden, at der kan spores en vis opbakning blandt de borgerlige vælgere. Hver femte konservative vælger er således overvejende enig i, at SF er regeringsegnede, mens tallet for Dansk Folkepartis vælgere er 18 procent.

Alligevel har SF mistet mange vælgere i de seneste meningsmålinger.

LÆS OGSÅVilly Søvndals nedtur bider sig fast

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe