-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Annonce
Seneste Nyt
- 12. feb. KL. 11.07
- 12. feb. KL. 10.54
- 12. feb. KL. 10.34
- 12. feb. KL. 10.30
- 12. feb. KL. 10.27
- 12. feb. KL. 10.15
- 12. feb. KL. 09.56
- 12. feb. KL. 09.48
- 12. feb. KL. 09.42
- 12. feb. KL. 09.05
Mest læste
I dag
- 12. feb. KL. 02.39
- 11. feb. KL. 23.47
- 12. feb. KL. 08.54
- 12. feb. KL. 09.56
- 11. feb. KL. 23.07
I går
- 10. feb. KL. 22.27
- 11. feb. KL. 09.30
- 11. feb. KL. 12.01
- 10. feb. KL. 20.53
- 11. feb. KL. 17.42
Seneste uge
- 10. feb. KL. 11.13
- 24. jan. KL. 08.47
- 6. feb. KL. 16.56
- 9. feb. KL. 07.23
- 7. feb. KL. 06.00
Politik
24. apr. 2008 KL. 08.57
Sssh ... vi vedtager Lissabontraktaten
I dag vedtager Folketinget Lissabontraktaten uden folkelig debat og mediebevågenhed. Hvordan kan det overhovedet lade sig gøre?
| AF Matias Seidelin |
Afstemning
Burde vi stemme om Lissabon-traktaten?
-
Ja
-
Nej
-
I tvivl
0
har stemt
»I morgen ? torsdag ? vedtager Folketinget den ny EU-traktat ? Lissabontraktaten. Nu er tiden så kommet til at tage fat på de danske undtagelser«.
Sådan skrev Venstre i går i sit nyhedsbrev og fik dermed sat et effektivt punktum for debatten om en af de største traktater i EU?s historie, som i dag bliver vedtaget under en tredjebehandling i Folketinget. Den kom aldrig til folkeafstemning, og et flertal af partierne er allerede blevet enige om at stemme ja til traktaten.
»Der er larmende tavst«
Så selv om den vil afføde en vis rituel debat fra Folketingets talerstol, er vi ifølge EU-eksperter langt fra tiden i 1980?erne, hvor danskerne højlydt diskuterede alt fra krumme agurker til EF-pakken og det indre marked over middagsbordene. Eller nogle år senere, hvor danskerne efter en ophedet folkeafstemning sagde nej ØMU?en ? den fælles EU valuta.
I dag er der tavst, mener leder af Center for Europæisk Politik på Københavns Universitet, Marlene Wind:
»Og ikke bare det. Der er så larmende tavst, at man ville kunne høre en knappenål falde til gulvet i Folketinget«.
EU-eksperterne mener, at den manglende debat er et demokratisk problem. Historisk set har der nemlig været en tradition for EU-debatter i den brede befolkning i forbindelse med de store folkeafstemninger. Og når de ikke er der, så forstummer debatten:
»Derfor har politikerne på jasiden en ekstra forpligtelse til at tage EU-spørgsmål op. Det har de ikke gjort, og dermed har de forsømt at få EU på dagsordenen i en grad, så det nærmest ligner en skandale«, siger Marlene Wind, der er blevet inviteret til et hav af EU-debat arrangementer af blandt andet 3F, LO og Konservative Studerende. Men aldrig af de politiske partier på Christiansborg.
Et råddent æg
Hun bakkes op af professor i EU-ret på Københavns Universitet Hjalte Rasmussen, som beskylder politikerne for at trumfe EU-politikken igennem hen over hovedet på folk:
»Den europæiske elite har simpelthen knægtet den tradition, vi har for at engagere folk gennem folkeafstemninger«, siger han og fortsætter:
»For med EU er det som et råddent æg: Det er aldrig det rigtige tidspunkt at diskutere det på. Når folk vil snakke om det under valgkampen, siger statsminister Anders Fogh Rasmussen, at tiden ikke er inde. Og når de så vil have en folkeafstemning for at diskutere det, så er der også tavst. Hvornår i alverden skal folket så engagere sig«, spørger professoren.
Ifølge EU-eksperter er Venstres behandling af traktaten i nyhedsbrevet derfor meget symptomatisk for den måde, hvorpå de EU-venlige partier i modsætning til tidligere har begravet EU-debatten i tavshed. Og det er der en meget god grund til, siger Marlene Wind:
»Politikerne ønsker at fastholde et billede af, at det er dem, der bestemmer, og at det hele sker på Christiansborg. Men de bluffer. For i virkeligheden sker de helt store ting sker i Bruxelles. I EU. Vi tør bare ikke tale om det«.
Merkel satte det i gang
Historien om Lissabontraktatens skæbne startede for tre år siden, hvor hollænderne og franskmændene stemte nej til den såkaldte forfatningstraktat. Da Tyskland overtog formandskabet, kaldte den tyske forbundskansler Angela Merkel de forskellige EU-lande til sig.
»Hun ville ikke have mere slinger i valsen, fortalte hun de forskellige regeringsledere. Og herefter blev traktaten gjort spiselig. Men helt ærligt: De har fjernet en bums på en smuk kvinde. Hun er der endnu. I realiteten er det nemlig den samme traktat. Bare uden flag og nationalsang«, siger Hjalte Rasmussen.
Hos Venstre afviser partiets EU-ordfører, at politikerne har handlet hen over hovedet på folk:
»Vi snakkede i dag herinde (på Christiansborg red.) om, at det har været en af de mest diskuterede EU-traktater overhovedet. Vi har haft høringer, vi skriver blogs, vi debatterer via hjemmesider. Samtidig er der blevet stillet over 500 paragraf 20-spørgsmål til regeringen om traktaten, så præmissen om, at vi er tavse, køber jeg ikke«, siger Michael Aastrup Jensen.
Han understreger samtidig, at Venstre i et tidligere nyhedsbrev i detaljer har beskrevet Lissabontraktaten og dens fordele for Danmark.
Og så retter han skytset mod pressen:
»Jeg vil æde min gamle hat på, at pressen ikke får et ord ud om debatten i dag i Folketinget. Bare for at sige, at man også der har et ansvar«, siger Michael Aastrup Jensen.
Lige præcis her er Marlene Wind enig:
»Pressen har en tendens til at nedprioritere EU-stoffet. Tænk hvis medierne brugte lige så mange kræfter på EU-stoffet som på historier om Lars Løkkes bilagsrod. Det ville give EU en helt anderledes plads i danskernes bevidsthed«, siger hun.
Se også
- EU-traktat vedtaget uden Fogh 24. apr 14.45
- Tyskland godkender traktaten 24. apr 13.31
- Skriv Bør vi stemme om Lissabon-traktaten? 24. apr 09.08
Annonce
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Annoncer
Musik
12. feb. KL. 09.56
Politiet efterforsker Houstons dødsårsag
Spekulationerne får frit løb efter den 48-årige sangers død.
-
Fodbold12. feb. KL. 10.34
Guardiola giver op: Real ligner en vinder
Efter lørdagens nederlag ligger FC Barcelona syv point efter topholdet fra Real Madrid.
Voldsomt omdiskuteret Utøyaskulptur deler Norge
Et mindesmærke for ofrene på Utøya har vakt stor debat.
-
Danmark12. feb. KL. 09.05
Sammenstød koster to personer livet
To er omkommet og tre kvæstet efter ulykke på midtjysk landevej.
'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik
Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske biografsucces, 'Dirch'.
Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 09.42 Bil blev revet over ved alvorlig trafikulykke
- 12. feb. 2012 KL. 09.05 Sammenstød koster to personer livet
- 12. feb. 2012 KL. 08.47 Al-Qaeda-leder støtter oprørere i Syrien
- 12. feb. 2012 KL. 08.28 Romney slår tilbage med sejr i nord
- 12. feb. 2012 KL. 08.16 Grøn afgift giver minimal miljøgevinst
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 12. feb. 2012 KL. 02.39 Sangerinden Whitney Houston er død
- 11. feb. 2012 KL. 23.47 Ekspert: Hjælp er udsigtsløs for grækerne
- 12. feb. 2012 KL. 08.54 Ulykkelige musikstjerner hylder Whitney Houston
- 12. feb. 2012 KL. 09.56 Politiet efterforsker Houstons dødsårsag
- 11. feb. 2012 KL. 23.07 Kirken kræver flere penge ind
Kultur Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 10.30 Metallica åbner egen festival
- 12. feb. 2012 KL. 10.15 'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik
- 12. feb. 2012 KL. 09.56 Politiet efterforsker Houstons dødsårsag
- 12. feb. 2012 KL. 09.48 Voldsomt omdiskuteret Utøyaskulptur deler Norge
- 12. feb. 2012 KL. 08.54 Ulykkelige musikstjerner hylder Whitney Houston
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 10.54 Udenlandske storklubber kunne godt bruge en Mikkel Hansen
- 12. feb. 2012 KL. 10.34 Guardiola giver op: Real ligner en vinder
- 12. feb. 2012 KL. 10.27 Vred Giro-boss: Forkert at fratage Contador sejren
- 11. feb. 2012 KL. 23.37 Mali slår Ghana og tager afrikansk bronze
- 11. feb. 2012 KL. 23.24 Sprinter jagter kys fra Miss Italia
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 09.00 Videokunsten blomstrer på dansk festival
- 11. feb. 2012 KL. 20.03 Chefredaktør: Gamle filmklassikere fungerer ikke i 3D
- 11. feb. 2012 KL. 18.00 Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme
- 11. feb. 2012 KL. 18.00 Fræk 70'er-abe surfer på skyer i ambitiøs forestilling
- 11. feb. 2012 KL. 14.00 Guide: Få mest romantik på Valentinsdag
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 06.00 Ugen byder undtagelsesvist på gode oversøiske vine
- 11. feb. 2012 KL. 20.51 »Måske er vi her ikke i morgen«
- 11. feb. 2012 KL. 19.19 Hvert tolvte barn kommer til verden uden sex
- 11. feb. 2012 KL. 15.00 Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet
- 11. feb. 2012 KL. 12.47 Rejsen er bestilt, og rødvinen er trukket op
- Se flere Tjek-nyheder
Annoncer
Tophistorier Politik
-
12. feb. KL. 08.16 Grøn afgift giver minimal miljøgevinst
- 11. feb. KL. 15.21 Venstre åbner slagsmål om førtidspension
- 11. feb. KL. 13.40 Læger: International antipiratlov vil blokere for livsvigtig medicin
- 10. feb. KL. 20.22 Frank Jensen: Venstre lukker øjnene for virkeligheden
- 10. feb. KL. 16.13 V: En hovedstad bør myldre med trafik
Annoncer
Meningsmåleren
Seneste Politik
- 12. feb. KL. 08.16 Grøn afgift giver minimal miljøgevinst
- 11. feb. KL. 15.21 Venstre åbner slagsmål om førtidspension
- 11. feb. KL. 13.40 Læger: International antipiratlov vil blokere for livsvigtig medicin
- 10. feb. KL. 20.22 Frank Jensen: Venstre lukker øjnene for virkeligheden
- 10. feb. KL. 16.13 V: En hovedstad bør myldre med trafik
- 10. feb. KL. 14.45 S: Geertsen snakker sort
- 10. feb. KL. 14.30 Bilist svarer V-politiker igen: Der er trafik så hatten passer
- 10. feb. KL. 14.15 Troels Lund Poulsen: Jeg vender tilbage til politik
- 10. feb. KL. 13.36 Eksperter: Betalingsring giver ikke råd til meget kollektiv trafik
- 10. feb. KL. 11.21 Ekspert: Venstre tager fejl om trængsel
Seneste TV Politik
01:09
Vintest Ugen byder undtagelsesvist på gode oversøiske vine
-
11. feb. KL. 20.51»Måske er vi her ikke i morgen«
-
11. feb. KL. 12.47Rejsen er bestilt, og rødvinen er trukket op
-
11. feb. KL. 09.30Nye pensionister holder forbrugsfest
-
11. feb. KL. 06.00Her får du køkkenmaskinen 2.000 kroner billigere
-
11. feb. KL. 06.00Lær at lave kortsving - alle skiløberes drøm
- Se flere nyheder
Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed
ibyen anbefaler
-
10. feb. 2012 KL. 09.05 Biografen The Woman in Black
restaurant & cafe
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|
























debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede