Annonce
Annonce
Forsiden 19. mar. 2007 KL. 10.21

SKRIV: Hvorfor har vi ikke ligestilling?

Kommentér send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Debatter her og i Politikens hus

  • Ligestillingen lader vente på sig, når det bliver målt i antallet af kroner i lønningsposen og antallet af ledelses- og bestyrelsesposter.
  • Men hvordan opleves ligestillingen af de kvinder, der finder vej til toppen af arbejdsmarkedet og har kompetencerne til at ændre situationen?
  • På baggrund af en undersøgelse af kvindelige frontløbere i Kvinfos ekspertdatabase vil Politiken i den kommende uge bringe en artikelserie om kvinders vej frem i karrieren.

Undersøgelsen:

  • Undersøgelsen er gennemført af WEBPOL for Politiken.
  • Deltagere i undersøgelsen er medlemmer af Kvinfos ekspertdatabase. Alle er blevet inviteret til at deltage i undersøgelsen i perioden 6. - 14. marts. 307 har besvaret hele skemaet.
  • Det svarer til, at 27 procent af Kvinfos ekspertdatabase har deltaget i undersøgelsen. Undersøgelsen er ikke repræsentativ i videnskabelig forstand, men giver et indblik i, hvordan et udvalg af kvinder i toppen af arbejdsmarkedet ser på problemstillingen.


Der er ikke ligestilling på det danske arbejdsmarked.

Kvinderne er i undertal på chefgangen, blandt professorerne og i bestyrelseslokalerne. Men hvis skyld er det?

Og hvem har ansvaret for at lave det om?

Er det den enkelte kvinde selv? Kvindebevægelsen? Politikerne? Arbejdsgiverne?

Politiken har fået gennemført en spørgeskemaundersøgelse i Kvinfos ekspertdatabase for at kortlægge karrierelandskabet for de kvindelige frontløbere (se faktaboksen).

Men hvad er dine erfaringer?

Skriv din mening til os, og fortæl om dine egne erfaringer med barrierer for ligestilling mellem mænd og kvinder på arbejdsmarkedet.

Spørgsmålene til denne debat bliver også diskuteret på et læsermøde tirsdag den 27. marts kl. 18 til 20 i foredragssalen i Politikens Hus. Til stede vil være:

  • Social- og ligestillingsminister Eva Kjer Hansen
  • Politidirektør ved Københavns Politi Hanne Bech Hansen
  • Direktør for KVINFO Elisabeth Møller

Økonomiredaktør Michael Jarlner er ordstyrer. Mødet er gratis, tilmeld dig her:

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.13

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af mellem syv og 11 formodede pirater.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Danmark
28. maj. KL. 08.33
grænseoverskridende. Selv om de risikerer et klip i kørekortet og en bøde på 2.000 kroner kører flere buschauffører over for rødt. - Foto: Jens Dresling

Pressede buschauffører drøner over for rødt

De mange vejarbejder i København, får flere chauffører til at træde på speederen, mener tillidsmand.

Annoncer
Annoncer