Annonce
Annonce
Forsiden 27. aug. 2008 KL. 10.38

SKRIV: Skal vi stramme adgangen til efterløn og dagpenge?

VK-regeringens Arbejdsmarkedskommission foreslår, at dagpenge-perioden skal skæres kraftigt ned i forhold til de nuværende fire år - og tidlig efterløn skal også annulleres - for at dæmpe væksten. Hvad mener du?

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dagpengeperioden skal sættes markant ned og adgangen til den omstridte efterlønsordning skal begrænses.

Sådan lyder nogle af de kontroversielle forslag, som formanden for Arbejdsmarkedskommissionen, Jørgen Søndergaard, i morgen vil præsentere for statsminister Anders Fogh Rasmussen (V), når de mødes til det første møde om efterårets store arbejdsmarkedsreformer.

Hvad synes du ? Gør manglen på arbejdskraft det nødvendigt at skære i ordningerne?

nyheder@pol.dk

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af mellem syv og 11 formodede pirater.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Danmark
28. maj. KL. 08.33
grænseoverskridende. Selv om de risikerer et klip i kørekortet og en bøde på 2.000 kroner kører flere buschauffører over for rødt. - Foto: Jens Dresling

Pressede buschauffører drøner over for rødt

De mange vejarbejder i København, får flere chauffører til at træde på speederen, mener tillidsmand.

Annoncer
Annoncer