Annonce
Annonce
Forsiden 6. nov. 2009 KL. 23.00

SKRIV: Har piraterne sejret ad h... til?

Fra i dag kan du reelt downloade ulovlige filer uden frygt for at blive knaldet. Godt eller skidt?

176 kommentarer send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med mindre du selv bryder sammen og tilstår, er der reelt ingen fare forbundet med at downloade ulovlige filer og dele dem på nettet.

Det er de tørre fakta, efter at Antipiratgruppen har opgivet at føre en række sager mod privatpersoner, der er mistænkt for ulovlig fildeling.

Beskeden vil uden tvivl blive modtaget med glæde i mangt et fildelingshjem, men er der i virkeligheden tale om en sejr på en meget kort bane?

Musikorganisationen Ifpi vurderer, at 95 procent af alle downloads sker uden rettighedshavernes tilladelse i dag, og det tal bliver næppe mindre efter Antipiratgruppens beslutning.

Tilbage står en musikindustri, hvor de etablerede kunstnere nok skal klare sig, så længe de kan fylde stadionhaller til deres koncerter, men hvor det bliver sværere og sværere for de mindre kunstnere at finde fodfæste.

Hvad mener du om problematikken?

nyheder@pol.dk

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 22.33
Foto: DAGØ JAN

Musikprofessor: Kære dekan, vil du nu fyre mig med det samme?

Ledelsen på Aarhus Universitet ligger i konflikt med professor.

Fodbold
13. feb. KL. 22.51
Nedtur. Roma smed vigtige point i nederlag til Siena. - Foto: PAOLO LAZZERONI/AP

Kjær begår straffespark i Roma-nederlag

Simon Kjær begik straffespark efter fem minutter på banen, da Roma tabte 0-1 ude til Siena i Serie A.

Verden i billeder
13. feb. KL. 21.30

Verden i billeder: Fra flyvende kunstskøjteløbere til hundekarneval i Brasilien

Få en gennemgang af det seneste døgns bedste billeder fra nyhedsbureauet AP.

Annoncer
Annoncer