Annonce
Annonce
Annonce
Sport 23. nov. 2010 KL. 19.39

Carl Froch mobber sin næste modstander

Carl Froch mobber Arthur Abraham for tyskerens boksestil inden Super Six-brag i Helsinki.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den britiske bokser Carl Froch, der i april blev slået af Mikkel Kessler, mobber sin kommende modstander i Super Six-turneringen, tyske Arthur Abraham, med hans boksestil.

LÆS OGSÅSvinestreg ryster Super Six

Forud for lørdagens kamp i Helsinki løftede Froch sine arme, så de dækkede hans eget ansigt med henvisning til Abrahams høje parader.

»Jeg forventer, at han bokser sådan her«.

Kæresten kalder Abraham en dværg
»Jeg tror ikke, at han kan gøre andet. Han får brug for sine parader på lørdag«, mobber Carl Froch, der også har sendt sin kæreste, modellen Rachel Cordingley, på banen med spydigheder.

I den engelske avis The Sun har Cordingley kaldt Arthur Abraham, der måler 1,78 meter mod Frochs 1,85 meter, for en dværg:

»Abraham er kun en dværg. Carl vil slå dværgkongen af tronen«.

Vil straffe Froch i ringen
Arthur Abraham, der ligesom Mikkel Kessler bokser for Team Sauerland, fortæller, at han bedst svarer igen på Frochs mobning i bokseringen.

LÆS OGSÅKessler skal smide VM-bæltet 27. november

»Froch har fornærmet min promotor, mit hold og mig, og det vil jeg straffe ham for på lørdag«, fastslår Arthur Abraham.

Både Abraham og Froch har vundet og tabt en kamp i Super Six-turneringen, der ikke længere har deltagelse af Mikkel Kessler, som har trukket sig på grund af en øjenskade.

LÆS OGSÅKessler: Jeg frygtede, det var en hjerneskade

ritzau