Annonce
Annonce
Sport 29. nov. 2010 KL. 12.37

Super Six' lille mand overvejer fremtiden

Bokseren Arthur Abraham overvejer at vende tilbage til mellemvægt, efter at han blev ydmyget af Carl Froch.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den tyske bokser Arthur Abraham måtte finde sig i at blive kaldt 'dværgkongen' af Carl Frochs kæreste op til kampen mod englænderen.

Arthur Abraham lovede at straffe den syv centimeter højere Froch, men efter lørdagens ydmygende nederlag i Helsinki er den 1,78 meter høje tysker ikke i tvivl om, at hans størrelse er et problem for ham i Super Six-turneringen.

LÆS OGSÅSuveræn Carl Froch udbokser Arthur Abraham

»I dag siger jeg: Jeg er ingen supermellemvægter. De andre er ganske enkelt for store. Jeg er hele tiden den mindste«, siger Arthur Abraham til den tyske avis Bild.

To klare nederlag
Den 30-årige Arthur Abraham var fra 2005-2009 verdensmester i mellemvægt hos bokseforbundet International Boxing Federation, men sidste år gik han op i supermellemvægt for at være med i Super Six-turneringen.

Han vandt sin første kamp over Jermain Taylor, men Arthur Abraham er siden blevet regulært udbokset af både Andre Dirrell og Carl Froch.

LÆS OGSÅKessler er skuffet over tandløs Abraham

Derfor overvejer Arthur Abraham at vende tilbage til mellemvægtsklassen.

»Ja, det må jeg tænke over«, siger tyskeren, som dog forinden skal møde den ubesejrede amerikaner Andre Ward i Super Six-semifinalerne.

Arthur Abraham lover at stille op til kampen, selvom han risikerer store problemer mod den hurtige Andre Ward.

ritzau

Super Six World Boxing Classic

Foto: PETER HOVE OLESEN
Foto: PETER HOVE OLESEN

Vundet (k.o.)

Tabt

Uafgjort

Point

André Ward

2

0

0

4

Arthur Abraham

1 (1)

1

0

3

Mikkel Kessler

1

1

0

2

Andre Dirrell

1

1

0

2

Carl Froch

1

1

0

2

Allan Green*

0

1

0

0

NB. Sejr på knockout eller teknisk knockout giver 3 point.

* Jermaine Taylor har trukket sig ud af turneringen og er blevet erstattet af Allan Green.

Foto: MARKUS SCHREIBER/AP
Foto: MARKUS SCHREIBER/AP

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af mellem syv og 11 formodede pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Annoncer

Seneste Super Six

Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe