Annonce
Sport 2. jan. 2012 KL. 06.54

Kulturministeren accepterer racistiske udbrud i kampens hede

Racisme og homofobi skal kunne undskyldes i ny og næ, mener Uffe Elbæk.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En verbal tilsvining omkring hudfarve eller seksuel orientering under en fodboldkamp skal der være plads til i ny og næ.

I kampens hede kan man nogle gange komme til at sige noget dumt, som man efterfølgende skal have lov til at undskylde for.

Det mener sportens minister, kulturminister Uffe Elbæk (R).

»Der skal være en vis tolerance, hvor man forstår, at der kan ryge en finke af panden under særligt pressede situationer. Det er der jo tit på banen«, siger Uffe Elbæk.

STEM OG SKRIVSlår vi for hårdt ned på racistiske udbrud i sportskampe?

Liverpool-angriber hårdt straffet for racisme
Hans udmelding kommer på et tidspunkt, hvor der ikke mindst i fodboldverdenen er massivt fokus på at bekæmpe alle tilløb til racisme.

Det engelske fodboldforbund har netop slået hårdt ned på Liverpool-angriberen Luis Suárez, der er idømt otte spilledages karantæne og en bøde på 350.000 kroner for racisme mod Manchester Uniteds farvede spiller Patrice Evra.

LÆS OGSÅSuárez anker sin lange racismekarantæne

Og Chelsea-anfører John Terry er blevet tiltalt for racisme mod den farvede Queens Park Rangers-spiller Anton Ferdinand i en sag, der skal for retten i februar.

Kulturministeren mener, at man må tolerere, at der engang imellem bliver råbt og sagt ting på banen, som går over stregen.

»Der må være et frirum«
»På alle mulige andre arbejdspladser er der en forståelse for, at man kan komme til at sige noget dumt, hvilket man efterfølgende pænt må sige undskyld for. Det samme må gælde inden for fodboldens verden«.

»Der må være et frirum«, siger Uffe Elbæk, der selv er homoseksuel.

Spillerforeningen og landstræneren uenige
Dermed lægger kulturministeren sig på linje med fodboldlandstræner Morten Olsen, der i et interview med B.T. har givet udtryk for, at racisme kan finde sted i kampens hede, uden at det nødvendigvis behøver blive en stor sag.

Den udmelding kritiserede Spillerforeningen ham for.

Ministeren tror ikke på, at man helt kan fjerne racisme og homofobi fra sportens verden. Det betyder imidlertid ikke, at man bare skal acceptere det. Det skal bearbejdes og bekæmpes.

»Vi har de kulturkonflikter, som vi har i samfundet, og det ser vi også i det sportslige miljø. Men vi skal gribe ind over for alle slags fordomme. Om det handler om etniske eller seksuelle fordomme, er lige meget«.

»Som klub, spillerforening og politiker skal man klart sige, at det er sådan og sådan, musikken skal spille, og at vi ikke finder os i de ting«, fastslår ministeren.

Ministeren advarer mod for mange regler
Uffe Elbæk mener imidlertid, at det rent juridisk er svært at opstille regler og finde en passende straf for tilsvininger, der går på for eksempel hudfarve eller seksuel orientering i sportens verden.

»Det er meget afhængigt af den konkrete situation. Vi skal passe på ikke at lovgive for meget på området og skabe for mange regler. Det handler om at køre nogle kampagner, hvilket englænderne for eksempel har gjort«, siger Uffe Elbæk.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af mellem syv og 11 formodede pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede