Selskabet bag Team CSC, Riis Cycling A/S, kommer ud af regnskabsåret 2005 med et millionoverskud. Det seneste regnskab blottede ellers et underskud på 1,5 millioner kroner og en udhulet egenkapital, men Bjarne Riis kan nu konstatere, at selskabet igen kan træde et tungere gear. Bedre end forventet Selskabets resultat lyder på et overskud efter skat på 3,1 millioner kroner, og egenkapitalen rammer derfor 1,1 millioner kroner. »Sportsligt og økonomisk har virksomheden taget store skridt, og dette har i fællesskab været med til at styrke Riis Cycling's position. Selskabets resultater og økonomiske udvikling blev i 2005 bedre end forventet, og vi anser resultatet for tilfredsstillende«, lyder det i årsregnskabet. Ifølge årsregnskabet lyder forventningerne også på et positivt resultat i 2006.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
Jeg har fra første parket set, hvad ai gør ved en hel branche
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























