Annonce
Annonce
Annonce
Sport 18. okt. 2012 KL. 17.09

Litauer smasher knastørt ung dansker videre ved EM

Pernille Agerholm gør Mie Skov selskab i første runde af damesingle ved EM.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sportsmatematik kan være en underlig størrelse.

Tag nu eksempelvis de igangværende europamesterskaber i bordtennis, hvor en kamp mellem en hviderusser og en litauer pludselig tiltrak sig uforholdsmæssigt stor opmærksomhed i Hernings Messcenters hal M.

Fem sejre og et dyrt nederlag
Nogle meter derfra var magien forsvundet for Pernille Agerholm, der efter to doublesejre og tre singlesejre havde lidt sit første nederlag i endnu en tæt kamp.

Pernille Agerholm, der er nummer 456 i verden, havde leveret et formidabelt comeback mod hviderusseren Vera Dubkova (nr. 189), da den 21-årige i sidste sæt gik fra 7-9 til 11-9 og vandt 3-2.

Mod serberen Monika Molnar (nr. 175) blev det imidlertid til et tilsvarende nederlag med 11-9 i femte sæt, efter Agerholm var gået fra 0-2 til 2-2, og så lå det til en dansk EM-exit, fordi en hurtig fintælling sendte Pernille Agerholm ned på gruppens tredjeplads, hvis Molnar, Dubkova og Agerholm alle sluttede med tre sejre.

Overlevede tre matchbolde
Men så var det Ieva Venslaviciute (nr. 446) trådte ind på arenaen som en frelsende engel.

Efter to nederlag havde hun i turneringssammenhæng ikke mere at spille for, men bagud 2-0 i sæt gik der pludeselig bordtennis i kampen.

Først missede Venslaviciute fire sætbolde fra 10-6, så overlevede hun tre matchbolde og endte med at vinde sættet 18-16.

I de to følgende sæt var litaueren bagud 6-9 og 8-9, men begge gange kunne hun spille uden nerver på slutboldene og sluttede af med en knastør baghåndssmash, der gav hende sejren, sendte Dubkova ud af turneringen og Pernille Agerholm op på den andenplads i kvalifikationspuljen og dermed en plads i lodtrækningen til første runde.

Lodtrækningen foregår klokken 19.45
Der er også Morten Hyrup Rasmussen med i herresingle efter den 23-årige fynbo fik gjort arbejdet færdigt og sikrede sig puljens førsteplads med en stensikker på 11-4, 11-2, 11-4 over islændingen Kari Mimisson.

Når lodtrækningen til 1. runde foretages klokken 19.45 vil der være fire danske singlespillere fra kvalifikationen i spil.

Morten Hyrup Rasmussen, Jonathan Groth og Pernille Agerholm skal have hver deres seedede modstander, og så skal Allan Bentesen som en af 27 toere fra grupperne håbe på en af de 5 pladser som lucky looser.

Michael Maze og Mie Skov er allerede kvalificeret til første runde som seedede.

LÆS ARTIKELMaze er sikker på at møde en taber ved EM