Annonce
Annonce
Annonce
Sport 18. okt. 2012 KL. 21.13

Bentsens karriere sluttede, da de forkerte bolde blev udtrukket

Michael Maze indleder EM mod verdens nummer 131 fra Østrig.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Efter at have slået bordtennisbolde i titusindvis over til modstandere fra alverdens lande i et kvart århundrede, var Allan Bentsen kun tilskuer, da en celluloidbold med det forkerte nummer reelt afsluttede hans internationale bordtenniskarriere.

Efter at have tabt til sin kvalifikationsfinale og dermed forpasset chancen for selv at spille sig frem til første runde i herresingle ved EM, havde 44-årige Allan Bentsen en lille kattelem af en chance, da der skulle udtrækkes fem såkaldte lucky loosers.

LÆS ARTIKELUng dansk mester er EM-klar med overraskelse

Men Allan Bentsen var ikke imellem de fem, og så måtte den tidligere holdeuropamester luske ud på de tilskuerpladser, der bliver hans position under de resterende tre dages kampe i kæmpehallerne i Herning.

Herfra kan Allan Bentsen i dag følge de seks tilbageværende danskere i turneringen, der til aften fik deres modstandere til fredagens kampe.

Maze møder en hasardspiller
I herresingle indleder Michael Maze sit EM med at møde østrigeren Stefan Fegerl (verdens nr. 131), der tabte sin kvalifikationsfinale, men fik en af de fem nævnte pladser som lucky looser.

»En hasardspiller, der har kapacitet til at slå de bedste«, lyder den kortfattede karakteristik af østrigeren fra sportschef Peter Sartz.

19-årige Jonathan Groth (nr. 201), der vandt derimod sin kvalifikationsfinale over den tyske fødte slovak Thomas Keinath, fik en ’ægte’ tysker, Ruwen Filus, som modstander i første runde.

»Han er defensivspiller og det er nok ikke den type, jeg har trænet mest mod. Mine holdkammerater i Tyskland griner lidt over, hvor dårlig jeg er mod def'er, men det er jo noget, jeg skal lære«, konstaterede Jonathan Groth om lodtrækningen.

Nummer 337 og 456 kom videre
Morten Hyrup Rasmussen vandt trods en placering som nummer 337 i verden sin kvalifikationspulje og skal i morgen møde sloveneren Bojan Tokic (nr. 35).

Pernille Agerholm, der som nummer 456 er den lavest rangerede i hovedturneringen, skal møde tjekken Iventa Vacenkova (nr. 42), mens Mie Skov (nr. 79) fik italieneren Nikoleta Stefanova (nr. 122) som modstander.

VIDERE.  Med en sikker 3-0-sejr er Jonathan Groth (tv) og Kasper Sternberg i ottendedelsfinalen ved EM. Foto: Jens Dresling EM-sølvvinderne i herresdouble fra 2010, Jonathan Groth og Kasper Sternberg, spillede sig videre fra 1. runde med en 3-0-sejr over englænderne Darius Knight/Daniel Reed og skal i ottendedelsfinalen møde svenskerne Matthias Karlsson og Kristian Karlsson.

Agerholm slog Skov i double
Pernille Agerholm fuldendte en stor EM-dag, da hun sammen med sin slovenske makker Andrea Todorovic besejrede sin landsmand Mie Skov, der var parret op med franske Carole Grundisch.

Agerholm og Todorovic vandt to kampe i kvalifikationen i går og fulgte op med en sejr på 9-11, 11-4, 11-9, 9-11, 11-7.

I ottendedelsfinalen venter de 8.-seedede tjekker Dana Cechova og Renata Strbikova.