Annonce
Annonce
Annonce
Sport 13. jun. 2007 KL. 13.35

Louise Ørnstedt må ikke bruge armene

Næste måneds DM er allerede sløjfet for svømmeren Louise Ørnstedt, der er ved at genoptræne en dårlig skulder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Mens hovedparten af den danske svømmeelite har indledt sæson med deltagelse i den traditionelle Mare Nostrum-serie i Sydeuropa, er Louise Ørnstedt blevet hjemme i Farum - hvor hun ikke må træne.

I hvert fald ikke med de arme, der er temmelig vigtige for en svømmer. Den mangedobbelte medaljevinder har fortsat store problemer med en skulderskade, der har generet hende i flere måneder.

Håber på genoptræningen
»Lige nu gør jeg bare, som jeg får besked på, og så håber jeg bare, at min krop hurtigst muligt reagerer på den genoptræning, jeg er i gang med sammen med fysioterapeuten«, siger Louise Ørnstedt.

Skulderproblemerne generede hende allerede under VM-stævnet i Melbourne i slutningen af marts, men hun vendte tilbage til sin australske klub og genoptog træningen - indtil hun blev frarådet til at fortsætte af en australsk fysioterapeut.

Kun træning med benene
For en måneds tid siden vendte Louise Ørnstedt hjem fra Australien og flyttede ind på Elitecentret i Farum, og her har hun endnu ikke kunnet udføre sit første armtag.

»I vandet træner jeg kun med benene, og så supplerer jeg ellers med cykling og løb«, siger Louise Ørnstedt.

Selv om hun ved VM var langt fra sit bedste niveau, formåede hun at kvalificere sig til næste års europamesterskaber i Eindhoven, så hun er ikke presset af uopfyldte kvalifikationskrav.

Eliten svømmer DM i juli
»Men jeg har slet ikke lagt nogle planer i forhold til stævner. Det giver ikke rigtig nogen mening, før jeg kan begynde at træne rigtigt igen«, siger Louise Ørnstedt.

Efter deltagelsen i Mare Nostrum-stævnerne i Barcelona og Monaco vender de bedste danske svømmere hjem for at forberede sig til næste måneds danske mesterskaber i Århus, hvor der er mulighed for at opfylde kvalifikationskrav til både EM og OL næste år.

Til DM - for at heppe
»Jeg skal til DM, men det bliver kun for at heppe«, fastslår Louise Ørnstedt, der har været gennem et turbulent år med en svømmepause, der blev brugt til en rygsækrejse i Sydamerika, træningsopholdet i Australien samt indflytningen på Elitecentret.

»Skulderskaden har selvfølgelig fyldt en del i forhold til opholdet i Australien, men jeg har fået en masse ud af det på det personlige plan, og jeg er kommet hjem med masser af lyst til at begynde at træne igen. Derfor er det lidt paradoksalt, at det nu er en skade, der skal forhindre mig i det«, siger Louise Ørnstedt.