Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 20. jun. 2008 KL. 12.55

Jørgensen tabte pusten i Jakarta

Torsdag blev Jan Ø. Jørgensen den blot anden dansker i 10 år, der besejrede Peter Gade. I dag stoppede festen dog for Jørgensen, der røg ud af Indonesia Open.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Triumfen var til at tage og føle på for stortalentet Jan Ø. Jørgensen, da han torsdag besejrede landsmanden Peter Gade og spillede sig i kvartfinalen ved Super Serie-turneringen Indonesia Open.

I dag kom den unge dansker så ned på jorden igen, da han tabte sin kvartfinale til japanske Kenichi Tago med cifrene 16-21, 21-17 og 14-21.

Den 20-årige dansker kom i kampens første sæt helt skævt fra start og kom hurtigt bagud med 1-6. Og efter 14 minutter havde Jørgensen afgivet første sæt.

Elendig start på sæt
Danskeren kom dog tilbage i kampen og tvang Kenichi Tago ud i et afgørende tredje sæt.

Men igen fik Jan Ø. Jørgensen en forfærdelig indledning på sættet og var nede med 1-9.

Jørgensen kæmpede bravt for at komme tilbage i opgøret, men kom sig aldrig over sin elendige begyndelse på tredje sæt og måtte se Kenichi Tago snuppe semifinalepladsen.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede