Kampen om den fjerde og sidste plads i håndboldherrernes slutspil raser med fornyet styrke, efter Aalborg HSH i aften i egen hule tabte opgøret mod de forsvarende danske mestre fra Kolding IF med 31-32. Med nederlaget sidder Aalborg HSH stadig på den sidste billet på fjerdepladsen, men med blot to kampe tilbage har nordjyderne blot to point forspring ned til Århus GF, der har spillet en kamp mindre. Nederlaget var ekstra ærgerligt, fordi hjemmeholdet havde rigtig godt fat i Kolding IF i første halvleg og kunne gå til pause med en sikker føring på 19-14. Men anført af en velspillende Boris Schnuchel med syv scoringer åd gæsterne sig igen ind på Aalborg og tog stikket hjem til sidst. Med sejren øgede Kolding IF til gengæld sin føring i toppen af ligaen og ligner et solidt bud på en vinder af grundspillet. Kolding IF har nu fem point ned til GOG på andenpladsen, dog har fynboerne spillet en kamp færre end de forsvarende mestre.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Ukendt historie udgives 47 år efter ikonisk dansk forfatters død
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
VM-kvalifikation
Debatindlæg af Matilde Dueholm
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rose Nira Glad og Hanne Vedel Sterndorf
Klumme




























