Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 28. nov. 2008 KL. 16.47

Guld-vinder: OL-bonus betyder meget

De danske OL-helte fra 49’eren glæder sig over udsigten til, at daværende kulturminister Brian Mikkelsens bonus-løfte bliver indfriet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den ene halvdel af den noget prøvede 49’er Martin Kirketerp er begejstret for nyheden om at deres præmiepenge nu er blevet ’skattefrie’.

Kulturminister Carina Christensen (K) har sammen med Team Danmark og DIF lavet en løsning som sikrer medaljetagerne fra OL og PL den bonus, som daværende kulturminister Brian Mikkelsen lovede kort efter OL.

Danmark vandt to guld-, to sølv- og tre bronzemedaljer ved OL i Kina. Det udløste en samlet bonus på 1.230.000 kroner. Penge som nu kan bruges af atleterne.

»Det er jeg glad for. Det er super dejligt. Det var da rart, at det endelig er faldet på plads«, siger Martin Kirketerp til politiken.dk.

Den skattefrie præmie betyder, at Martin Kirketerp hans makker Jonas Warrer begge kan sætte 100.000 kroner ind på deres konto for den guldmedalje, de vandt ved OL i Kina. Et beløb, der kan mærkes.

»Det betyder jo meget for os. Vi er jo på SU, og det betyder 40.000 kroner ekstra om måneden. Og det er til at tage og føle på«, forklarer Martin Kirketerp.

Ingen ny mast
Ind til videre ved Martin Kirketerp dog ikke rigtig, hvad han skal bruge de mange penge til.

»Jeg har lidt brug for en rejse, hvor jeg kan slappe lidt af og bare koble af. Det er lang tid siden, jeg har været på ferie bare for at være på ferie«, siger Martin Kirketerp, som ikke har holdt ferie siden OL.

I skal lægge penge til side til en mere holdbar mast?

»Nu kommer der en ny maste-producent, og der blev ændret på hele setuppet omkring 49’eren, så det bliver ikke aktuelt. Og så håber vi også, at vi kan finde nogle sponsorer, så vi ikke selv skal lægge penge ud«, siger han og griner over henvisningen til den brækkede mast, der gav den danske duo gevaldige problemer under OL.

Nu er det vel heller ikke mere, som kan gå galt omkring dette OL?

»Det har vi spurgt os selv om mange gange. Der er ikke flere retsindstanser. Der er ikke mere at komme efter. Vi skulle være home safe. Nu er der vidst ikke flere løse ender tilbage fra OL«.

Blev lovet skattefrihed
49’eren og de andre medaljevindere fra OL i Bejing blev oprindeligt lovet, at deres præmiepenge ville være skattefrie af daværende kulturminister Brian Mikkelsen, da de landede i Kastrup lufthavn.

Med da der ikke var politisk opbakning for Brian Mikkelsens løfte var der pludselig lange udsigter til skattefrie medaljepenge.

Efter en længere politisk debat endte hele miseren med, at Team Danmark og Dansk Handicap Idræts-Forbund besluttede at dække det beløb, som deltagerne skal betale i skat.

Det betyder, at deltagerne får 100.000 kroner for en guldmedalje, 70.000 kroner for en sølvmedalje og 35.000 kroner for en tredjeplads.

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede