Det nye danske speedwayhåb Nicki Pedersen læner sig godt og grundigt op ad en fyring i sin engelske klub Oxford. Ritzau erfarer, at Nicki Pedersen onsdag aften i Peterborough skændtes med Oxfords promotor Nigel Wagstaff, hvilket angiveligt har medført en fyring af den 26-årige dansker. Ikke officielt Endnu har klubben dog ikke officielt skilt sig af med danskeren. Bataljen opstod, fordi Nicki Pedersen ikke ville køre det sidste heat for Oxford mod Peterborough i et opgør, der var tabt. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Nicki Pedersen, og hans manager, Lars Holm, vil hverken be- eller afkræfte fyringen. »Det kan jeg ikke kommentere. Du kan prøve at ringe til os på tirsdag. Vi vil godt til bunds i det, inden vi siger noget«, siger Lars Holm til Ritzau.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Xi Jinping er tilsyneladende bekymret for Kim Jong-uns nye bedste ven
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
Radikales udlændingeordfører: »Voldsomt, hvor meget fokus der ender med at være på de 66 personer«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























