Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 1. apr. 2009 KL. 11.12

Håndboldforbund undersøger danskerkampe

EHF undersøger seks kampe for bestikkelse, herunder kampe i Champions League med Viborg og Slagelse som deltagere.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

EHF undersøger seks kampe

Lada Togliatti-Slagelse, Champions League, 2005

Chehovski Medvedi-CBM Valladolid, Europa Cup-finale, 2006

Lada Togliatti-Viborg, Champions League-kvarfinale, 2007

Zvezda Zvenigorod-Hypo Niederösterreich, Champions League-finale, 2008

Romania-Montenegro, VM-kvalifikationskamp, 2008

Metalurg Skopje-FC Barcelona, Champions League, 2008

Det Europæiske Håndboldforbund (EHF) har på baggrund af dommerudtalelser forpligtet sig til at se seks internationale håndboldkampe efter i sømmene.

Blandt dem er Slagelses kamp mod Lada Togliatti i kvindernes Champions League-gruppespil 21. januar 2006, og Viborgs kamp mod samme modstander i Champions Leagues kvartfinale godt et år senere, 25. marts 2007.

Det er mistanke om forsøg på bestikkelse og flere europæiske mediers massive omtale af korruption i international tophåndbold, der får forbundet til at tage sagerne op.

»Undersøgelserne af disse sager sigter mod at blotlægge omstændighederne ved mulig manipulation og hvilke sportslige fordele, det i så fald har givet«, skriver EHF i en udtalelse om undersøgelsen af de seks kampe.

Foruden Slagelse og Viborgs kampe er der tale om yderligere tre opgør i de europæiske klubturneringer samt en VM-kvalifikationskamp.

Ville betale 20.000 dollar for sejr
De tyske dommere, der dømte Slagelses kamp i Rusland, har til tyske medier fortalt, at russerne forsøgte at købe sig til en sejr for 20.000 dollar.

Også i Viborgs returkamp mod Lada Togliatti i 2007 er der angiveligt forsøgt bestikkelse. Men uden held, ifølge dommerne.

Efter det første opgør var endt uafgjort i Viborg Stadionhal, tabte VHK den omtalte kamp med 33-31 og røg dermed ud af Champions League.

EHF har ingen oplysninger om, hvornår undersøgelsen af kampene er færdig.

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede