Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 23. apr. 2009 KL. 22.53

Franskmand sætter historisk 100 meter rekord

Den olympiske mester Alain Bernard er den første i verden, som kommer under 47 sekunder i svømningens 100 meter fri.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De franske mesterskaber i svømning var i dag skueplads for en verdensrekord.

Det var endda en af de historiske - og så blev den sat allerede i en semifinale i 100 meter fri.

Den olympiske mester Alain Bernard blev ifølge Reuters den første svømmer i verden under 47 sekunder på distancen med rekorden 46,94.

Rekord sat i omstridt svømmedragt
Den hidtidige rekord blev sat af australske Eamon Sullivan, da han under de olympiske lege i Beijing svømmede i tiden 47,05.

Godkendelsen af rekorden kan dog blive et problem, hvis den omstridte 'superdragt', som også Alain Bernard gør brug af, ikke accepteres af den internationale svømmeunion.

Den 25-årige Alain Bernard har gennemført et bemærkelsesværdigt skridt fra en tilværelse som relativt ubemærket svømmer før de olympiske lege i sommer.

Men franskmanden har forbedret sine resultater i stor hast det seneste år og endte ved OL i Beijing med guldmedaljen om halsen.

Enormt vingefang
Den reserverede franskmand er 1,96 meter høj og har et 'vingefang' på 2,05 meter. Han har fået øgenavnet 'hoovercraften' af den tidligere franske mestersvømmer Bruno Gutzeit, der ser Bernard som »den ultimative svømmemaskine«.

Mesterskaberne i Montpellier i det sydlige Frankrig har sat en tyk streg under den franske styrke i svømmebassinerne.

Hele fire mandlige svømmere kom under 48 sekunder i semifinalerne i 100 meter fri, og der er en realistisk mulighed for at verdensrekorden får endnu et tryk nedad i finalen fredag.

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede