Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 4. maj. 2009 KL. 15.36

Kina vinder 17 af 20 VM-medaljer

Samtlige finaler ved VM i bordtennis i Yokohama er rene kinesiske opgør.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Michael Mazes indsats ved VM i bordtennis sættes i relief af medaljestatistikken.

Allerede inden tirsdagens singlefinaler i Yokohama er det en kendsgerning, at Kina vinder samtlige fem singletitler og at 17 af de 20 medaljesæt skal hænges om halsen på kinesere.

Med alle fem finaler som rent kinesiske opgør er der en rest på tre bronzemedaljer til resten af verden, og i alle tre tilfælde er det asiatiske doubler, der bryder den kinesiske dominans.

Kun fire europæer
Michael Maze nåede kvartfinalen som den eneste europæer i herresingle, og i alt var der i dem fem rækker europæisk repræsentation i blot tre af de tyve kvartfinaler.

Tjekken Iveta Vacenovska nåede kvartfinalen i damesingle med en sejr sejr over landsmanden Renata Strbikova, og i mixeddouble var der er slovakisk og et tysk par i kvartfinalerne, men også her var der kun kinesere tilbage i semifinalerne.

Wang mod Wang i finalen
Finalen i herresingle står mellem Wang Hao og Wang Liqin, der er henholdsvis nummer 1 og 5 på verdensranglisten.

Wang Hao slog Mazes besejrer, Ma Long, med 12-10, 11-8, 10-12, 11-9, 11-9, mens det i den anden semifinale blev 11-5, 12-14, 11-9, 7-11, 11-9, 6-11, 11-6 til Wang Liqin mod Ma Lin.

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede