Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 16. aug. 2009 KL. 11.52

Lin Dan blev historisk

Kineseren Lin Dan blev den første til at vinde tre titler i singlerækkerne ved VM i badminton.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det kinesiske badmintonfænomen Lin Dan lagde i dag nye alen til sin status, da han som den første singlespiller nogensinde vandt VM for tredje gang.

I finalen i Hyderabad besejrede 25-årige Lin Dan uden problemer sin landsmand Chen Jin 21-18, 21-16 efter en kamp, der som frygtet var blottet for nerve og intensitet, og som på ingen måde fik de cirka 2000 tilskuere op af sæderne.

Trods de relativt tætte cifre formede finalen sig som en dag i træningslokalet med Lin Dan i den styrende rolle, og kampen gjorde intet for at dementere de sædvanlige spekulationer om, at kampens udfald på forhånd er bestemt, når kineserne møder hinanden. Underforstået at den levende legende skulle have sejren.

Problemfrit hattrick
Chen Jin var i det meste af kampen en skygge af sig selv i forhold til lørdagens flotte semifinalesejr over indoneseren Taufik Hidayat, så Lin Dan kunne forholdsvist problemfrit sikre det historiske hattrick.

Med dette års triumf i Indien har Lin Dan vundet VM-titlerne i 2006, 2007 og 2009, og sidste år, da der ikke blev spillet VM på grund af OL, strøg han til tops ved legene i Beijing.

ritzau

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede