Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 10. mar. 2010 KL. 16.51 opdateret 10. mar. 2010 KL. 17.07

Dansk herredouble ydmyger topseedet par

De danske eksverdensmestre Lars Paaske og Jonas Rasmussen viste stor styrke ved All England.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den danske herredouble Lars Paaske og Jonas Rasmussen fik en stor skalp, da de sendte de topseedede malaysiere Koo Kean Keat og Tan Boon Heong ud af All England i Birmingham i første runde med de sikre cifre 21-13, 21-11.

De danske eksverdensmestre spillede blændende fra første sæts begyndelse og fik hurtigt oparbejdet et stort forspring.

Paaske og Rasmussen servede godt, lavede smarte finter og fik deres spil til at køre noget nær optimalt mod de mere og mere modløse malaysiere, og Lars Paaske slog til sidst bolden ned til sætsejren.

Hurtigt overstået
Den markante danske dominans fortsatte i andet sæt, og kampen var overstået på 27 minutter.

»Malaysiernes største svaghed er, at de er dårlige til at være bagud, især når de er favoritter. De var kæmpe favoritter, og de får store smæk hjemme i Malaysia for at tabe her«, siger Lars Paaske efter ydmygelsen.

»Vi vidste meget tidligt i kampen, at vi havde en god chance. Vi spillede godt, og de spillede måske ikke op til deres bedste. Vi holdt hovedet koldt fra første bold«, siger Jonas Rasmussen.

LÆS OGSÅMini-VM bliver hård kost for danske superoutsidere

Torsdag møder danskerne den sydkoreanske duo, som onsdag vandt over Kasper Faust Henriksen og Anders Kristiansen i to sæt.

»Nu møder vi et rigtig godt og ungt koreansk par, og de vil være tændte for at slå os i morgen, så vi skal være lige så klar som i dag. Men kampen i dag giver os en god selvtillid«, siger Jonas Rasmussen.

ritzau

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede