Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 29. okt. 2009 KL. 13.04

Persson slår Denmark Open-vinder

Simon Santoso, der vandt Denmark Open i sidste uge, sat til vægs af dansker.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danske Joachim Person (seedet 6) er videre til kvartfinalerne i badminton-turneringen French Open, der i øjeblikket spilles i Paris.

Persson slog Simon Santoso fra Indonesien, der i sidste uge løb med den samlede sejr i Denmark Open.

Den 34 minutter lange kamp blev vundet sikkert i to sæt af danskeren med cifrene 21-15, 21-12. Dermed får Santoso ikke mulighed for at fortsætte de gode takter, han viste i sidste uge.

Persson møder i kvartfinalen vinderen af kampen mellem danske Hans-Kristian Vittinghus og verdens bedste badmintonspiller Lin Dan, der også er topseedet i French Open.

En anden dansk herresinglespiller, Peter Gade, møder senere i dag Kenichi Tago fra Japan.

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Danmark
12. feb. KL. 12.54

Stort strømnedbrud rammer København

Store dele af Indre by og Vesterbro er uden strøm.

Fodbold
12. feb. KL. 12.01
Ombejlet. Christian Eriksens evner er indiskutable, hvilket da også har ført til interesse fra Manchester United. Eriksen kontrakt med Ajax udløber om to et halvt år. - Foto: Nelson Antoine (arkiv)/AP

Ferguson tjekker Eriksen ud på torsdag

Manchester United-bossen vil vinde Europa League.

Musik
12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe